ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Nacięcie ropnia okołomigdałkowego

Ropień okołomigdałkowy zwykle występuje po ostrym zapaleniu migdałków. Ropnie okołomigdałkowe to zlokalizowane skupiska ropy pomiędzy torebką otaczającą migdałek podniebienny a mięśniem zwieraczem górnym gardła. Ponieważ przestrzeń ta składa się z luźnej tkanki łącznej, jest ona bardzo podatna na powstawanie ropni w następstwie infekcji. Ropień może być bolesny i prowadzić do trudności w połykaniu oraz problemów z mówieniem.

Nacięcie ropnia okołomigdałkowego wykonywane jest w celu uwolnienia zgromadzonej ropy, aby złagodzić ból i usunąć źródło infekcji. Jeżeli ropień nie będzie odpowiednio leczony, może to prowadzić do powikłań, takich jak rozprzestrzenianie się infekcji na przyległe części gardła, zakażenie krwi bakteriami, zapalenie opon mózgowych, sepsa. 

Ropień okołomigdałkowy - umów wizytę u laryngologa leczącego powikłania zapalenia migdałków

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Objawy ropnia okołomigdałkowego

Typowym objawem jest stopniowo narastający ból gardła, zwykle jednostronny. Zmieniony zapalnie migdałek jest zwykle przesunięty w dół i przyśrodkowo, blednie pod wpływem lekkiego nacisku. Języczek jest opuchnięty, obrzęknięty i przesunięty na przeciwną stronę. Na podniebieniu miękkim i przednim filarze migdałkowym występuje wybrzuszenie. W okolicy migdałków może być widoczny śluz. 

Występuje towarzysząca odynofagia (bolesne połykanie), która w niektórych przypadkach staje się tak ciężka, że ​​pacjent nie może przełykać śliny. Gromadzenie się ropy i infekcja tkanek gardła wywołuje nieprzyjemny cuchnący zapach z jamy ustnej.

W miarę powiększania się ropnia może wystąpić stłumiona mowa. Szczękościsk (niezdolność do otwierania ust) o różnym nasileniu występuje niemal w każdym przypadku na skutek zapalenia mięśni skrzydłowych, które leżą w pobliżu mięśnia zwieracza górnego gardła. Dodatkowo może wystąpić ból ucha po tej samej stronie. Widoczne jest powiększenie węzłów chłonnych szyjnych (limfadenopatia) w postaci bolesnych miękkich guzków. 

Inne towarzyszące objawy obejmują: gorączkę z dreszczami, złe samopoczucie, bóle kostno-stawowe, ból głowy, nudności i zaparcia.

W miarę postępowania stanu zapalnego ropień może rozszerzyć się na przestrzeń przygardłową i przedkręgową. W skrajnych przypadkach zaniedbania leczenia może dojść do odwodnienia i posocznicy. 

Nacięcie ropnia migdałka w gardle - jak przebiega

Nacięcie i drenaż ropnia okołomigdałkowego przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Błonę śluzową jamy ustnej i krtani znieczula się 10% sprayem z lidokainą. Pacjent pozostaje świadomy podczas zabiegu, ale nie odczuwa bólu związanego z usuwaniem ropnia. W niektórych przypadkach (osoby wysokowrażliwe, dzieci) anestezjolog może zastosować krótkie znieczulenie ogólne.

Lekarz wprowadza w przez jamę ustną pacjenta miniaturowe narzędzia, za pomocą których nacina ropień i bezpiecznie ewakuuje ropę. Aspiracja igłą służy zarówno celom diagnostycznym, jak i terapeutycznym. Zasysaną ropę można przesłać do laboratorium w celu zbadania wrażliwości na określony szczep bakterii.

Nacięcie wykonuje się w miejscu największego wybrzuszenia powyżej górnego bieguna migdałka. Innym alternatywnym miejscem nacięcia jest boczne miejsce połączenia filaru przedniego z linią przebiegającą przez podstawę języczka. Utworzony otwór pozostawia się otwarty do drenażu, a pacjent proszony jest o przepłukanie gardła roztworem chlorku sodu. Pomaga to w odpływie nagromadzonego materiału i oczyszczeniu rany.

Po opracowaniu tkanek można podać antybiotyki, aby zwalczyć bakterie odpowiedzialne za infekcję. Procedura usunięcia ropnia okołomigdałkowego trwa około 20-30 minut. 

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia ropnia okołomigdałkowego

U większości pacjentów z ropniem okołomigdałkowym, poddawanych natychmiastowemu drenażowi i leczonych antybiotykami, powrót do zdrowia następuje w ciągu 4–7 dni. W tym okresie należy unikać spożywania gorących i pikantnych pokarmów, które mogłyby podrażnić gojącą się ranę. Wskazana jest dieta półpłynna do czasu ustania dolegliwości bólowych. 

Lekarz laryngolog leczący ropień okołomigdałkowy - umów wizytę

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka