ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Usuwanie kaszaków, tłuszczaków, włókniaków | CENA: od 550 zł

Skóra stanowi narząd, w obrębie którego często występują anomalie rozwojowe lub dochodzi do powstawania guzków o charakterze łagodnym. Wśród najczęściej diagnozowanych zmian można wymienić kaszaki, tłuszczaki oraz włókniaki. Nie są one groźne, ale mogą powodować dyskomfort psychiczny lub dolegliwości związane z ocieraniem o ubranie. Gdy zmiany występują w miejscach odsłoniętych, np. na twarzy, wiele osób zastanawia się jak usunąć kaszaka czy włókniaka. Z uwagi na fakt, że w skórze może także dojść do rozwoju zmian złośliwych, wskazane jest, aby każdy guzek został obejrzany przez dermatologa lub chirurga ogólnego. Lekarz potwierdzi jego łagodny charakter, a jeśli zmiana stanowi problem estetyczny, zostaną zaproponowane metody jej usunięcia.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w usuwaniu kaszaków,tłuszczaków,włókniaków w naszym szpitalu

dr n.med. Łukasz Bobrzyński - spec. chirurg ogólny, onkolog


Łukasz Bobrzyński, chirurg ogólny, Kraków

dr n. med. Piotr Wojciechowski - spec. chirurg ogólny, chirurg dziecięcy


dr n. med. Piotr Wojciechowski - chirurg dziecięcy, Kraków

lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog


lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog

 

Usuwanie kaszaków, tłuszczaków i włókniaków stanowi prosty zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wycięcie zmiany trwa około 15-20 minut i jest bezbolesne dla pacjenta. Nie ma konieczności późniejszej hospitalizacji. Chirurgiczne usunięcie pozwala długotrwale pozbyć się problemów z nieestetycznymi guzkami na skórze.

Jak wygląda kaszak?

Kaszak to inaczej torbiel zastoinowa w okolicy mieszka włosowego, powstała najczęściej wskutek zaczopowania gruczołu łojowego. Kaszak widoczny jest jako kilkumilimetrowy guzek o żółtawym zabarwieniu. Nieleczony wypełnia się coraz bardziej masami łojowymi, komórkami naskórka i cząstkami mieszków włosowych - czasem dochodzi do zwiększenia jego rozmiaru nawet do kilku lub kilkunastu centymetrów. Proces narastania kaszaka trwa miesiącami. Kaszaki pojawiają się często u młodzieży w okresie dojrzewania, kiedy wzrasta poziom hormonów płciowych stymulujących pracę gruczołów łojowych. Mogą również wystąpić u osób w średnim wieku. Kaszaki lokalizują się zwykle na skórze głowy, za uchem, na karku, plecach oraz w obrębie zewnętrznych narządów płciowych (mosznie lub wargach sromowych). Rzadziej występują na skórze wokół oczu i na powiekach. Tendencja do powstawania kaszaków może być uwarunkowana genetycznie i wtedy jest to spowodowane nieprawidłową organizacją komórek skóry w trakcie rozwoju płodowego. Dziecko może urodzić się z kaszakiem, np. na plecach lub karku. Kaszak jest łagodną zmianą, która stanowi przeważnie problem kosmetyczny. Czasami jednak może dojść do nadkażenia kaszaka i rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Kaszak może ulec pęknięciu, a z jego wnętrza może wypływać nieprzyjemna w zapachu wydzielina. Warto więc usunąć zmianę zanim dojdzie do powiększenia jej rozmiarów, zakażenia skóry i przykrych powikłań.

Jak wygląda tłuszczak?

Tłuszczak to łagodna zmiana zbudowana z komórek tłuszczowych usytuowana w obrębie tkanki podskórnej. Skóra nad tłuszczakami ma normalne zabarwienie. Tłuszczaki można wyczuć palpacyjnie – są najczęściej miękkie i sprężyste w dotyku, można je łatwo przesunąć względem przyległych tkanek. Zmiana rośnie zazwyczaj bardzo powoli, rzadko bywa bolesna, chyba, że tłuszczak osiągnie bardzo duże rozmiary i zacznie wchodzić w konflikt z inną strukturą, np. z nerwem. Tłuszczaki mogą pojawić się każdym miejscu na ciele, ale najczęściej jest to okolica ud, ramion, brzucha i bioder. Zmiana może być pojedyncza lub występować mnogo. Tłuszczaki rozwijają się w każdym wieku choć częściej dochodzi do ich rozpoznania u osób dorosłych.

Jak wygląda włókniak?

Włókniaki są łagodnymi zmianami wywodzącymi się z tkanki łącznej. Włókniaki mogą występować w postaci miękkich lub twardych guzków dobrze odgraniczonych od reszty skóry. Włókniaki miękkie mają cieliste zabarwienie, są uwypuklone ponad powierzchnię skóry, mogą zwisać workowato. Występują głównie w obrębie twarzy, szyi, karku, dekoltu oraz w okolicy pach i pachwin. Włókniaki twarde częściej lokalizują się na kończynach i występują w postaci twardych guzków. Zmiany są najczęściej niebolesne, stanowią głównie defekt kosmetyczny.

Wskazania do chirurgicznego usunięcia kaszaka, tłuszczaka, włókniaka

Kaszak – kiedy usuwać?

Usuwanie kaszaków wykonuje się głównie ze względów estetycznych. Lekarze zalecają usunięcie kaszaka także w sytuacji, w której kaszak osiąga duże rozmiary lub kiedy dochodzi do jego przewlekłego podrażnienia lub ucisku. Uszkodzenie skóry nad kaszakiem grozi infekcją, a nawet powstaniem ropnia. Aby zapobiec takiej sytuacji lepiej usunąć kaszaka, gdy jest jeszcze mały.

Usunięcie tłuszczaka – kiedy wskazane?

Tłuszczaki usuwa się, gdy są usytuowane na odsłoniętych częściach ciała i są uważane przez pacjenta za szpetne. Drugim wskazaniem jest ucisk tłuszczaka na naczynie krwionośne lub nerw. Dokonuje się wtedy usunięcia tłuszczaka celem odbarczenia uciśniętej struktury. Warto podkreślić, że każda zauważona przez nas zmiana przypominająca tłuszczaka powinna zostać skontrolowana przez lekarza. Inną odmianą guza o podobnych cechach jest złośliwy nowotwór tłuszczakomięsak. Występuje on nieco głębiej w porównaniu do tłuszczaka i nacieka okoliczne tkanki (tłuszczak jest zawsze otoczony torebką). Aby wstepnie sprawdzić czy zmiana jest łagodna czy posiada cechy atypowe, lekarz wykonuje badanie USG.

Wskazania do usuwania włókniaków

Podobnie jak w przypadku kaszaków, włókniaki usuwa się głównie z powodów estetycznych - szczególnie jeśli występują na twarzy, są ciemne i stanowią przyczynę dyskomfortu psychicznego.

Kaszak, tłuszczak, włókniak – jak się ich pozbyć?

Najbardziej skuteczną metodę stanowi chirurgiczne wycięcie zmiany. W większości przypadków zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie. Wycięcie kaszaka, tłuszczaka lub włókniaka przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym jest całkowicie bezbolesne.

Chirurgiczne usuwanie kaszaka

Zabieg polega na kilkucentymetrowym nacięciu skóry (zwykle 2-3 cm) w okolicy kaszaka. Następnie dokonuje się drenażu zawartości kaszaka z dokładnym wyczyszczeniem tkanek. Aby kaszak nie nawracał, konieczne jest dokładne usunięcie całej torbieli wraz z jej ścianami. Gdy mamy do czynienia z kaszakiem w stanie zakażenia, najpierw konieczne jest wyleczenie zapalenia. Lekarz może wstrzyknąć do kaszaka środek sterydowy o silnym działaniu przeciwzapalnym. Zabieg usunięcia kaszaka wykonuje się po około 4 tygodniach.

Chirurgiczne usuwanie tłuszczaka

Rozległość cięcia może być zależna od wielkości tłuszczaka, który ma zostać usunięty - zwykle nie przekracza kilku centymetrów. Czasem konieczne jest nacięcie głębiej położonych tkanek – np. powięzi. Gdy tłuszczak zlokalizowany jest w obrębie tułowia, jest rozległy i wnika głęboko, konieczne może być zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Chirurgiczne usuwanie włókniaków

Wycięcie włókniaków jest prostym zabiegiem. Chirurg wykonuje milimetrowe nacięcia, dzięki czemu ranki goją się szybko, a blizny są minimalne.

Jak postępować po zabiegu?

W 7-10 dniu po zabiegu należy zgłosić się do lekarza celem kontroli gojenia się rany oraz ściągnięcia ewentualnych szwów. Do czasu zagojenia się rany należy ją chronić opatrunkiem. Nie wolno wykonywać w tym miejscu makijażu, ponieważ groziłoby to zakażeniem i przedłużeniem procesu gojenia. Po zdjęciu szwów, formującą się bliznę warto poddać masażowi lub innych zabiegom poprawiającym przebudowę tkanki łącznej. Dzięki temu blizna będzie mniej widoczna. Makijaż można nakładać po pełnym wygojeniu rany.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu ( zależny od metody) 

20 - 30 min
Badania wymagane do zabiegu -
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w Szpitalu -
Okres znacznej dysfunkcji -
Okres ograniczonej dysfunkcji -
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta 7 - 10 dni
Zmiana opatrunków codziennie
Przeciwwskazania do zabiegu leki przeciwkrzepliwe

 

Najczęściej zadawane pytania o usuwanie kaszaków, tłuszczaków, włókniaków:

Czy po zabiegu wycięcia kaszaka lub tłuszczaka trzeba pozostać w szpitalu?

Usuwanie kaszaków lub tłuszczaków należy do zabiegów mało inwazyjnych. Kaszaki lub tłuszczaki o małych rozmiarach mogą być wycinane w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Po zabezpieczeniu niewielkiej ranki szwami i opatrunkiem pacjent może udać się do domu. W bardzo rzadkich przypadkach konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego (duże wymiary i trudna lokalizacja zmiany, zmiany występujące mnogo). Po wybudzeniu się ze znieczulenia ogólnego pacjent musi pozostać przynajmniej jeden dzień w szpitalu na obserwacji.

Czy po wycięciu włókniaków na twarzy pozostaną blizny?

Chirurgiczne usunięcie włókniaka wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, dlatego po zabiegu należy liczyć się z powstaniem blizny. Jest ona jednak bardzo niewielka i pozostanie mniej widoczna jeśli po ściągnięciu szwów będzie poddawana regularnemu masażowi.

Jak usunąć kaszaka domowym sposobem?

Na niewielkie kilkumilimetrowe kaszaki można zastosować kompres ściągający z naparu z liści skrzypu. Pozwoli to ograniczyć wydzielanie się łoju i ułatwi wchłonięcie się kaszaka. Jeśli jednak to nie pomoże lub kaszak ma więcej niż 5 mm należy skonsultować się z dermatologiem lub chirurgiem. Lekarz oceni zmianę – czy jest to na pewno guzek o łagodnym charakterze. Gdy kaszak stanowi problem estetyczny, dokonuje się jego chirurgicznego wycięcia. Zabieg usunięcia kaszaka jest bezbolesny i bezpieczny, dlatego nie należy się go obawiać.

Cena usługi: od 550

Cena: od 550 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka