ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo

Laparoskopowa operacja przepukliny pachwinowej w Krakowie wykonywana jest przez doświadczonych lekarzy chirurgów zgodnie z aktualnymi standardami leczenia przepuklin. Przepuklina pachwinowa z czasem powiększa się, nigdy sama nie zanika. Bardzo ważne jest więc regularne monitorowanie jej wymiarów, a w razie potrzeby kwalifikacja do planowego zabiegu naprawy przepukliny. W Szpitalu Dworska w Krakowie wykonujemy operacje przepukliny pachwinowej małoinwazyjną metodą laparoskopową, dzięki której pacjent może szybciej powrócić do codziennych aktywności. Dowiedz się więcej o przyczynach i objawach przepukliny pachwinowej, a także o zaletach operacji  naprawczej wykonywanej metodą laparoskopową. 

Umów wizytę u lekarza wykonującego operację przepukliny pachwinowej metodą laparoskopową

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Łukasz Bobrzyński - spec. chirurg ogólny, onkolog


Łukasz Bobrzyński, chirurg ogólny, Kraków

lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy


lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

 

Przyczyny rozwoju przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa pierwotna

Pierwotne przepukliny pachwinowe najczęściej mają podłoże genetyczne i wynikają z zaburzeń syntezy kolagenu lub nieprawidłowego procesu dojrzewania kolagenu. Wiąże się to z mechanicznym osłabieniem naturalnych przegród i kanałów anatomicznych ciała, w tym powłok brzusznych otrzymujących narządy wewnętrzne we właściwym miejscu. Skutkiem osłabienia tkanki łącznej jest wzrost ryzyka przedostania się narządów wewnętrznych, najczęściej jelit, z jamy brzusznej do kanału pachwinowego. 

Czynniki ryzyka przepukliny pachwinowej pierwotnej:

  • rodzinne występowanie przepukliny, 
  • obecność przepukliny po stronie przeciwległej,
  • płeć męska,
  • zaawansowany wiek,
  • nieprawidłowy metabolizm kolagenu,
  • intensywne uprawianie sportu, ciężka praca fizyczna.

Przepuklina pachwinowa wtórna

Przepukliny wtórne najczęściej stanowią wynik zabiegu operacyjnego i niepełnowartościowego zrośnięcia się naruszonych tkanek, co sprzyja tworzeniu się przepukliny pod naporem narządów wewnętrznych jamy brzusznej. 

Czynniki ryzyka przepukliny pachwinowej wtórnej: 

  • prostatektomia (usunięcie gruczołu krokowego),
  • niska jakość techniki chirurgicznej i niewystarczające doświadczenie operatora w przeprowadzaniu operacji, 
  • stosowanie znieczulenia miejscowego podczas zabiegu. 

Przepuklina pachwinowa - objawy

Przepuklina pachwinowa o niewielkich wymiarach, z przemieszczeniem tkanki tłuszczowej lub otrzewnej, często pozostaje bezobjawowa. Jeżeli dojdzie do uwypuklenia jelit lub innych narządów jamy brzusznej, mogą pojawić się objawy takie jak: 

  • obecność wyczuwalnego palpacyjnie guza lub wypukłości w okolicy pachwiny,
  • guz powiększa się podczas kaszlu, parcia na stolec oraz podczas pracy fizycznej z silnym napięciem mięśni brzucha (np. dźwigania), 
  • możliwe odczuwanie ciągnięcia, dyskomfortu w okolicy pachwiny,
  • możliwe promieniowanie bólu do worka mosznowego u mężczyzn i warg sromowych u kobiet. 

W przypadku przepukliny odprowadzalnej wypukłość może zostać manualnie cofnięta do jamy brzusznej. Jeżeli dojdzie do uwięźnięcia pętli jelitowej w kanale pachwinowym, może dojść do pojawienia się dodatkowych objawów:

  • silny ból w pachwinie i podbrzusza, 
  • guz w pachwinie nie daje się odprowadzić,
  • nasilenie perystaltyki jelit,
  • wzdęcia i nudności,
  • wymioty. 

W przypadku zamknięcia światła naczyń uwięźniętego jelita może dojść do jego martwicy i rozwoju zapalenia otrzewnej, co objawia się wzmożoną bolesnością brzucha, gorączką, przyspieszeniem tętna oraz spadkiem ciśnienia tętniczego krwi. Jest to stan zagrażający życiu, wymagający podjęcia pilnej interwencji chirurgicznej. 

Należy podkreślić, że przepuklina pachwinowa nie zniknie samoistnie. Stan przepukliny należy obserwować i regularnie konsultować z lekarzem chirurgiem ogólnym. W razie zaobserwowania zwiększania wymiarów przepukliny, zalecane jest przeprowadzenie operacji w trybie planowym, zanim dojdzie do uwięźnięcia przepukliny i rozwoju powikłań zagrażających życiu. Ryzyko zabiegu wykonywanego w trybie pilnym jest znacznie wyższe niż po zabiegu przeprowadzanym w trybie planowym, po odpowiednim przygotowaniu pacjenta. 

Przepuklina pachwinowa u mężczyzn

Przepuklina pachwinowa znacznie częściej występuje u mężczyzn. Związane jest to z budową anatomiczną kanału pachwinowego, w obrębie którego przebiega m.in powrózek nasienny schodzący do moszny. 

Przepuklina pachwinowa kobieca

U kobiet przepuklina pachwinowa występuje znacznie rzadziej. Uwięźnięciu oprócz jelita mogą ulec również części narządu rodnego kobiety (jajnik i jajowód), aczkolwiek dzieje się to rzadko i stan taki występuje głównie we wrodzonych zaburzeniach położenia układu rozrodczego [2]. 

Laparoskopowa operacja przepukliny pachwinowej - kwalifikacja do zabiegu

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz chirurg ogólny. Specjalista przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, a następnie bada przepuklinę, wykonując USG jamy brzusznej oraz dynamiczne USG pachwiny. Podczas diagnostyki ultrasonograficznej oceniane są rozmiary wrót i worka przepukliny, jego zawartość, a także określony rodzaj przepukliny.  Badanie TK lub MR można wykonać jeżeli badanie ultrasonograficzne jest niediagnostyczne.

Warto podkreślić, że metody laparoskopowe są szczególnie zalecane w konkretnych sytuacjach klinicznych, np.

  • naprawa obustronnych przepuklin pachwinowych,
  • nawroty przepukliny po operacjach z klasycznego dostępu otwartego,
  • operacje przepukliny pachwinowej u kobiet.

Po uzyskaniu kwalifikacji do zabiegu przez lekarza chirurga konieczne jest przeprowadzenie konsultacji z lekarzem anestezjologiem. Naprawa przepukliny metodą laparoskopową wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, w związku z czym pacjent musi wykonać wszystkie zlecone badania i przejść je pozytywnie pod kątem dopuszczenia do narkozy. 

Przeciwwskazania do operacji

Przeciwwskazaniami do zabiegu laparoskopowego są:

  • nietolerancja znieczulenia ogólnego,
  • wodobrzusze,
  • ostra przepuklina uwięźnięta,
  • zakażenie skóry w dolnej części ściany brzucha.

Przepuklina pachwinowa - operacja metodą laparoskopową

Zabieg wykonywany jest przez trzy niewielkie nacięcia powłok (portale) o wymiarach 0,5-1,5 cm.  Przez jeden z portali wprowadza się laparoskop  - kamerę umożliwiającą rejestrowanie obrazu wnętrza brzucha w czasie rzeczywistym. Pozwala to uwidocznić przepuklinę od „wewnątrz”. Przez pozostałe portale wprowadza się narzędzia chirurgiczne służące do preparowania tkanek i wprowadzenia siatki chirurgicznej.  

Operacja przepukliny z wszczepem - specjalną siatką stabilizującą

Laparoskopowa operacja przepukliny pachwinowej polega na umieszczeniu siatki przed przepukliną tak, aby całkowicie pokrywała miejsce ubytku w powłokach. Pozwala to na zaopatrzenie przepuklin pośrednich, bezpośrednich i udowych. Siatka najczęściej nie wymaga specjalnego mocowania, ponieważ ciśnienie wewnątrz brzucha dociska ją do wrót przepukliny. W niektórych przypadkach siatkę przymocowuje się specjalnym chirurgicznym klejem lub szwami. Po pewnym czasie siatka zrasta się z otaczającymi tkankami, stwarzając silną zaporę przed nawrotem wpuklania się otrzewnej i narządów wewnętrznych w kanał pachwinowy. 

Techniki laparoskopowej naprawy przepukliny pachwinowej

Istnieją dwa główne sposoby wykonania laparoskopowej naprawy przepukliny pachwinowej - podejście przezbrzuszne przedotrzewnowe (TAPP, transabdominal preperitoneal) i podejście całkowicie pozaotrzewnowe (TEP, Totally Extraperitoneal Repair)

Umiejscowienie portali laparoskopowych zazwyczaj różni się w zależności od tych dwóch technik. W technice TEP portale te są zwykle umieszczane w linii od kości łonowej do pępka. W technice TAPP trzy porty umieszcza się w okolicy pępka oraz w okolicy linii środkowo-obojczykowej na poziomie pępka po lewej i prawej stronie brzucha. Dzięki tym pozycjom portalów chirurg może naprawić obustronne przepukliny pachwinowe za pomocą techniki TEP lub TAPP.

W technice TAPP chirurg musi otworzyć i zamknąć płat otrzewnej biegnący od więzadła pępkowego pośrodkowego - jest on zwykle nacinany bocznie w kierunku kolca biodrowego przedniego górnego. Zaleca się, aby chirurg zamknął płat otrzewnej po umieszczeniu siatki. Dzięki temu siatka może znajdować się przedotrzewnowo i nie stykać się z jamą brzuszną i narządami wewnętrznymi. 

Jakie znieczulenie jest stosowane podczas operacji?

Laparoskopia przepukliny pachwinowej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym, w trybie chirurgii jednodniowej. 

Ile dni w szpitalu trzeba zostać po operacji metodą laparoskopową?

Po zabiegu metodą laparoskopową pacjent może opuścić szpital już następnego dnia po operacji. 

Korzyści dla pacjenta z przeprowadzenia zabiegu laparoskopowego w porównaniu do metody na otwarto (laparotomii)

  • mniejsze dolegliwości bólowe we wczesnym okresie po operacji,
  • krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji,
  • szybszy powrót do pracy zawodowej oraz uprawiania sportu,
  • zmniejszenie ryzyka powikłań takich jak: zakażenie dostępu operacyjnego, powstanie krwiaka lub surowiczaka w polu operacyjnym, 
  • niższy odsetek nawrotów przepuklin. 

Rekonwalescencja po laparoskopii przepukliny pachwinowej

Po zabiegu należy przestrzegać kilku zaleceń. Przez pierwsze pierwsze 2 tygodnie po operacji należy unikać wykonywania ciężkich prac fizycznych i dźwigania przedmiotów o masie powyżej 10 kg. Pacjenci mogą powrócić do codziennej aktywności, gdy nie będzie to powodowało dyskomfortu w miejscu operowanym. Powrót do sportu w większości przypadków możliwy jest już w 2-3 tygodniu po zabiegu.  

Dodatkowe zalecenia obejmują: dbałość o regularne wypróżnienia, zapobieganie zaparciom, leczenie chorób przewlekłych przebiegających z kaszlem, a także redukcja nadmiernej masy ciała. 

Zerwanie siatki po operacji przepukliny pachwinowej - objawy

Jeżeli po operacji występuje nasilenie objawów takich jak: uporczywy ból brzucha, twardość powłok brzusznych, trudności z wypróżnianiem, zatrzymanie gazów i stolca lub gorączka, należy pilnie skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg. 

Gdzie w Krakowie najlepiej wykonać zabieg laparoskopowy przepukliny pachwinowej?

W Szpitalu Dworska w Krakowie dysponujemy profesjonalną salą operacyjną do wykonania zabiegów laparoskopowych, oddziałem chirurgii jednego dnia, komfortowymi salami chorych z dostępem do łazienki w każdym pokoju oraz wykwalifikowaną kadrą lekarską i pielęgniarską. Operacje laparoskopowe przepuklin wykonują doświadczeni chirurdzy, którzy przed zabiegiem dokładnie badają pacjenta celem kwalifikacji do najbardziej odpowiedniej metody leczenia. 

Operacja przepukliny pachwinowej - cena

  • Przepuklina pachwinowa laparoskopowo jednostronna: 7500 zł + koszt siatki
  • Przepuklina pachwinowa laparoskopowo obustronna: 10000 - 12000 zł + koszt siatki

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)  45 - 90 min 
Badania wymagane do zabiegu zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie Ogólne
Pobyt w Szpitalu Do 24 godzin
Okres znacznej dysfunkcji 1-3 dni
Okres ograniczonej dysfunkcji do ok 2-3 tyg. - w zależności od wielkości przepukliny
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta 7 dni
Zmiana opatrunków 1x dziennie
Przeciwwskazania do zabiegu Zaburzenia krzepnięcia
Uogólniona infekcja
Zaawansowana niewydolność serca

Umów wizytę u lekarza wykonującego laparoskopową operację przepukliny pachwinowej

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Łukasz Bobrzyński - spec. chirurg ogólny, onkolog


Łukasz Bobrzyński, chirurg ogólny, Kraków

lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy


lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

 

-

Źródła:

  1. Yang XF, Liu JL. Laparoscopic repair of inguinal hernia in adults. Ann Transl Med. 2016 Oct;4(20):402. doi: 10.21037/atm.2016.10.37. PMID: 27867954; PMCID: PMC5107402.
  2. Saini, R., Bains, L., Kaur, T. et al. Ovarian inguinal hernia – a possibility in MURCS syndrome. J Ovarian Res 14, 114 (2021).
Cena usługi: 7500 - 12000
+ Koszt implantu: 300 - 4000

Cena: 7500 - 12000 zł
+ Koszt implantu: 300 - 4000 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka