ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Reaktywne zapalenie stawów – po przebytej infekcji, w tym po COVID-19

Reaktywne zapalenie stawów

Reaktywne zapalenie stawów (ReA) jest to nieropne zapalenie stawów powstające najczęściej po przejściu zakażenia przewodu pokarmowego, układu moczowo - płciowego oraz oddechowego. Zaliczane jest do grupy tzw. seronegatywnych spondyloartropatii, czyli zapalenia stawów wraz z zajęciem stawów kręgosłupa. W pochodzeniu reaktywnego zapalenia stawów istotną rolę pełnią czynniki infekcyjne oraz genetyczne. Najprawdopodobniej początek choroby związany jest z infekcją bakteryjną lub wirusową, które przyczyniają się do powstania reakcji immunologicznej w obrębie stawów, skóry oraz oczu. Przykładem mogą być zakażenia wywołane przez gram ujemne pałeczki jelitowe, Chlamydia trachomatis oraz pneumoniae, wirus HIV lub wirus COVID-19. Z punktu genetyki ważną rolę odgrywa antygen HLA B27 (marker genetyczny zapalenia stawów), który jest odpowiedzialny za cięższy przebieg oraz pojawienie się objawów ze strony kręgosłupa oraz narządu wzroku. Mikroorganizmy powodujące zapalenie stawów, zakłócają obronę organizmu przed innymi infekcjami.  Reaktywne zapalenie stawów może być długotrwałe i na tyle poważne, że wymaga wizyty u specjalisty. Najczęściej dolegliwość ta dotyka mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat. Początkowo skórne cechy histopatologiczne reaktywnego zapalenia stawów są podobne do łuszczycy. Badanie płynu maziowego ujawnia duże makrofagi, komórki Reitera z fagocytozowanymi neutrofilami, limfocytami oraz komórkami plazmatycznymi.  Na ogół źródłem bólu w tej jednostce chorobowej są przeważnie procesy patologiczne w obszarze szkieletu osiowego, kończyn dolnych, gdy mamy do czynienia z asymetrycznym zajęciem kilku stawów, pięt, czyli entezopatia, jak również obrzęki paliczków.

 

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w leczeniu reaktywnego zapalenia stawów w naszym szpitalu

lek.med. Anna Ficek - spec. reumatolog


lek.med. Anna Ficek - spec. reumatolog

 

Objawy reaktywnego zapalenia stawów

Do częstych objawów zalicza się:

- ból oraz obrzęk niektórych stawów, często kolan lub kostek;

- obrzęk oraz ból pięt;

- rozległy obrzęk palców rąk oraz nóg;

- uporczywy ból krzyża, który zwykle nasila się w nocy lub rano;

- osłabienie;

- gorączka;

- częstomocz;

- zapalenie spojówek;

- wykwity na powierzchni stóp;

- zgrubienia w okolicy paznokci;

- łuszczycopodobne zmiany;

- złe samopoczucie;

- migrujące zapalenie języka (afty).

Zachorowalność na reaktywne zapalenie stawów po COVID -19

Do najczęstszych powikłań COVID-19 należy zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Jednak zidentyfikowano kilka innych poważnych powikłań, w tym uraz serca, schorzenia zakrzepowo-zatorowe, nieprawidłowości neurologiczne oraz nasiloną reakcję zapalną powodującą burzę cytokin, a zwłaszcza reaktywne zapalenie stawów. Pierwszy przypadek reaktywnego zapalenia stawów dotyczył 50-letniego mężczyzny, który został przyjęty z zapaleniem płuc wywołanym przez COVID-19. W 21 dniu doszło u niego do ostrego obustronnego zapalenia stawów skokowych, z łagodnym zapaleniem przyczepów ścięgnistych prawego ścięgna Achillesa, ale bez wysypki oraz bez zapalenia spojówek. W artrocentezie lewej kostki stwierdzono łagodny płyn zapalny bez kryształów moczanu sodu i pirofosforanu wapnia. Posiew mazi stawowej był ujemny. testy na kiłę, HIV, anty-streptolizynę O (ASO), mykoplazmę, Chlamydia pneumoniae , ANA, RF, przeciwciała anty-CCP oraz HLA-B27 były ujemne. Wykazano że zakażenia endemicznym ludzkim koronawirusem, wirusem paragrypy i metapneumowirusem zbiegły się ze zwiększonym tempem rozwoju reaktywnego zapalenia stawów. Zatem pandemia COVID-19 może przyczynić się do wzrostu liczby przypadków reaktywnego zapalenia stawów. Szczególnie istotne jest to że reaktywne zapalenie stawów stanowi powikłanie infekcyjne drobnoustrojami. Reaktywne zapalenie stawów ujawnia się zazwyczaj po około czterech tygodniach od ustąpienia zakażenia, bez względu na ostry lub łagodny charakter jego przebiegu. Zawczasu rozpoznanie reaktywnego zapalenia stawów oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia minimalizuje ryzyko rozwoju przewlekłej postaci tej choroby.

Diagnoza reaktywnego zapalenia stawów

W zdiagnozowaniu reaktywnego zapalenia stawów wykonuje się morfologię krwi, badanie moczu oraz stolca. Całościowy komplet badań laboratoryjnych zleconych ma na celu wykrycie pierwotnego zakażenia oraz znalezienia głównego intruza tej dolegliwości. Oprócz tego można się także opierać na badaniach RTG stawu oraz na badaniach płynu stawowego. Poza tym pomocne mogą być również badania na oznaczenie antygenu HLA B27.

Leczenie reaktywnego zapalenia stawów

Przede wszystkim ważne jest podjęcie wczesnej rehabilitacji zwłaszcza w przypadku zajęcia stawu rzepkowo- udowego oraz stawów krzyżowo- biodrowych. Metody leczenia reaktywnego zapalenia stawów zależą od zaawansowania choroby oraz rodzaju objawów występujących u konkretnego pacjenta. W początkowym okresie stosuje się farmakoterapię. Podając pacjentowi głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne. W zależności od ilości zajętych procesem chorobowym stawów podaje się również glikokortykiosteroidy w formie zastrzyków dostawowych oraz w formie tabletek doustnie. Jeśli te środki nie będą przynosić zamierzonego efektu, to wprowadza się leki reumatologiczne, czyli leki modyfikujące przebieg choroby (sulfasalazyna, metotreksat ).W cięższych przypadkach zaleca się stosowanie leków biologicznych (infliksymab, etanercept).

Bibliografia

  1. Biernat-Kłużaa E. Reaktywne zapalenie stawów jako interdyscyplinarny problem medyczny. 222- 230. 2001.
  2. Ono K. i in. Reactive arthritis after COVID-19 infection. 1-4. RMD Open 2020.s

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka