ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Guzek w odbycie - o czym może świadczyć

Pojawienie się guzka w okolicy odbytu, zwłaszcza w połączeniu z innymi objawami (pieczeniem odbytu, krwawieniem, zmianą rytmu wypróżnień lub bólami brzucha) stanowi wskazanie do wizyty u lekarza proktologa. W większości przypadków nietypowe grudki lub guzki przy odbycie to łagodne zmiany (hemoroidy lub powikłania szczeliny odbytu), które można wyleczyć pod warunkiem ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza. Inne guzki, zwłaszcza naciekające, mogą czasami okazać się niebezpiecznym dla zdrowia rakiem odbytu. W każdym przypadku podejrzanej zmiany należy zgłosić się na badanie odbytu do lekarza proktologa.  

Umów wizytę u proktologa diagnozującego i leczącego choroby odbytu w naszym szpitalu

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog


lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog

 

Jak wygląda zdrowy odbyt?

Odbyt jest otworem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, przez który stolec jest wydalany na zewnątrz organizmu. Odbyt poprzez kanał odbytu łączy się z odbytnicą, która przechowuje stolec przed jego oddaniem. Odbyt jest pokryty błoną śluzową, zawiera węzły chłonne, nerwy oraz naczynia krwionośne. Mięśnie zwieracze odbytu odpowiedzialne są za utrzymywanie stolca w odbytnicy i mechanizm wypróżnienia. 

Zdrowy odbyt jest miękki w dotyku i posiada równomierny kolor nieco ciemniejszy od skóry. Powierzchnia odbytu może posiadać delikatne marszczenia, ale w normalnych warunkach nie zmieniają one istotnie swojego kształtu, koloru ani wymiarów.

Wydalaniu stolca NIE powinien towarzyszyć ból ani krwawienie z odbytu.

Jeśli określone czynniki spowodują mechaniczne podrażnienie odbytu, zastój krwi w naczyniach żylnych lub infekcję, na odbycie mogą tworzyć się pojedyncze grudki lub guzki odznaczające się na odbycie, budzące niepokój wielu pacjentów. Niektóre zmiany mogą być miękkie, inne twardsze. W przypadku zauważenia każdej niepokojącej zmiany należy zgłosić się do lekarza proktologa, aby zdiagnozować przyczynę w zmianie wyglądu odbytu. 

Guzek w odbycie wyczuwalny palcem

guzek w odbycie

Guzek przy odbycie - zdjęcie

W większości przypadków wyczuwalne guzki wewnątrz odbytu to hemoroidy (inaczej żylaki odbytu). Tworzą się one wskutek zaburzenia przepływu krwi w naczyniach żylnych, co zdarza się w warunkach częstych zaparć, biegunek, otyłości brzusznej oraz czasami intensywnego wysiłku fizycznego. Leczenie wczesnych stadiów żylaków odbytu (gdy nie wychodzą one jeszcze na zewnątrz odbytu) polega na gumkowaniu hemoroidów

Guzki przy odbycie po porodzie

Podwyższone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej sprzyja powstawaniu hemoroidów, dlatego wiele kobiet zaczyna zmagać się z tym problemem w końcowym okresie ciąży oraz po porodzie.  Oczywiście zmiany na odbycie mogą oznaczać także inne problemy, np. wypadanie odbytu (możliwe powikłanie ciężkiego porodu drogami natury i skutek osłabienia mięśni dna miednicy).  

Guzek przy odbycie na zewnątrz - czy zawsze świadczy to o hemoroidach?

Hemoroidy opuszczają kanał odbytu i wystają na zewnątrz zwykle po oddaniu stolca. Czasami można je z powrotem wsunąć z powrotem do wnętrza kanału odbytu. Zaawanasowane hemoroidy są nieodprowadzalne - stale wystają z odbytu i są często bolesne podczas siedzenia. Leczenie zaawansowanych żylaków odbytu odbywa się bardziej inwazyjnymi metodami - chirurgicznym wycięciem. W związku z tym warto zdiagnozować problem jeszcze na etapie hemoroidów wewnętrznych jako wyczuwalnych guzków w środku kanału odbytu. 

Guzek na zewnątrz odbytu w kolorze skóry przypominający fałd

Warto podkreślić, że guzek wystający z odbytu może, ale nie musi być zaawansowanym stadium żylaka odbytu. Jedną z innych możliwości jest tzw. fałd brzeżny, inaczej przerośnięty fałd anodermy. W obrębie fałdu dochodzi do rozwoju zakrzepicy brzeżnej i workowatego przerostu skóry w okolicy odbytu. Objawy obejmują wystawanie fałdów z odbytu, których nie da się manualnie odprowadzić do środka, a także stopniowe powiększanie się fałdów w ciągu dnia, po wypróżnieniu i aktywności fizycznej. Diagnostykę różnicową zmian może przeprowadzić doświadczony lekarz proktolog. Zaopatrzenie fałdów odbytu (leczenie) nieco różni się od postępowania w przypadku hemoroidów.  

Czy guzki na odbycie mogą być rakiem odbytu?

W niektórych przypadkach zmiany na odbycie mogą stanowić objaw złośliwego nowotworu - pierwotnego raka odbytu lub też przerzutów nowotworowych z odbytnicy. Przewlekłe urazy oraz niedoleczone choroby odbytu zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Bardzo istotna jest więc szybka diagnostyka i podjęcie leczenia zależnie od wykrytego problemu. 

Jakie inne zmiany w okolicy odbytu wymagają diagnostyki?

  • bolesny pryszcz przy odbycie,
  • ropiejąca rana na odbycie, 
  • cypel przy odbycie, 
  • twardy niebolesny ciemny guzek przy odbycie. 

Inne choroby odbytu

  • zapalenie odbytu (zwykle jako skutek infekcji lub jako zapalenie towarzyszące chorobie Crohna lub wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego),
  • brodawki odbytu (zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV), 
  • mięczak zakaźny (zakażenie wirusem MCV-1), 
  • krwiak okołoodbytniczy po urazie mechanicznym.  

Czy guzek, pryszcz, brodawka przy odbycie może sama zniknąć?

Nie ma żadnej gwarancji, że zmiana samoistnie cofnie się. Z pewnością nie można tego określić bez diagnostyki proktologicznej. Niestety bardzo często zaniedbanie problemu prowadzi do zaostrzenia dolegliwości, przejścia choroby odbytu w kolejne stadium zaawansowania lub też wystąpieniem powikłań. Podstawowe badanie u proktologa trwa tylko kilka minut i jest prowadzone w nowoczesnym gabinecie z łazienką zapewniającym komfort psychiczny i intymność. Wczesne wykrycie pochodzenia guzków może oszczędzić bardziej inwazyjnych metod leczenia, a w przypadku wykrycia raka odbytu często uratować życie.   

Badanie odbytu - na czym polega?

Badanie odbytu obejmuje oglądanie, badanie manualne palcem (badanie per rectum). Na miejscu w gabinecie lekarz podejmuje decyzję, czy konieczne będzie wykonanie wziernikowania odbytu - anoskopii. Badanie to ustalane jest na kolejną wizytę, ponieważ wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania (pacjent otrzymuje od lekarza pisemne wskazówki na pierwszej wizycie).  

Umów wizytę u proktologa, który zdiagnozuje guzki w okolicy odbytu

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog


lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka