ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Leczenie żylaków powrózka nasiennego mikrochirurgicznie

Żylaki powrózka nasiennego to jedna z najczęstszych chorób urologicznych diagnozowanych u mężczyzn. Skutkiem nieleczonych żylaków powrózka może być bezpłodność. Przyczyną schorzenia są najczęściej zaburzenia anatomii układu żył w jamie brzusznej oraz niewydolność zastawek żył otaczających jądro i nasieniowód. Odpowiednio szybko wdrożona diagnostyka oraz leczenie pozwalają uniknąć powikłań. Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej o operacyjnym leczeniu żylaków powrózka nasiennego. 

Czym są żylaki powrózka?

Powrózek nasienny to struktura anatomiczna, prowadząca od moszny i zawierająca przebiegające w kanale pachwinowym: nasieniowód, naczynia krwionośne (tętnice i żyły), nerwy i mięsień dźwigacz jądra. 

Żylaki to patologiczne poszerzenia żył związane z zastojem krwi żylnej. Żylaki powrózka nasiennego to przypadłość dotykająca około 10-17% mężczyzn na całym świecie. Schorzenie ma ona wieloczynnikowe podłoże, ale główną przyczyną prawie zawsze staje się niewydolność żyły jądrowej, która odprowadza krew z jądra i kieruje ją do głównych naczyń żylnych. Jako że żyła po stronie lewej jest zazwyczaj o wiele dłuższa i węższa niż prawa, to po stronie lewej o wiele łatwiej o rozwój takiej niewydolności i właśnie wokół lewego jądra żylaki pojawiają się najczęściej. Żyła jądrowa uchodzi do żyły nerkowej. Niektórzy autorzy podają również za dodatkową możliwą przyczynę ucisk lewej tętnicy nerkowej przez aortę oraz tętnicę krezkową górną, a także odmienny kąt i kształt połączenia żył.  Wzrost ciśnienia krwi w żyle nerkowej powoduje wzrost ciśnienia i ograniczenie odpływu krwi z żyły jądrowej, co w konsekwencji może prowadzić do zwiększonego obciążenia zastawek, ich niewydolności i w efekcie powstania żylaków. Z uwagi na odmienną, mniej korzystną anatomię żył po lewej stronie względem prawej, żylaki powrózka nasiennego znacznie częściej występują po stronie lewej.  

Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego?

  • tępy ból jąder, czasami promieniujący do okolicy pachwiny,  
  • ocieplenie i możliwa lekka opuchlizna moszny,  
  • uczucie ciężkości w worku mosznowym, 
  • czasami wyczuwalne zgrubienia w obrębie moszny, 
  • dolegliwości nasilają się podczas wzwodu.  

W jakim wieku najczęściej rozwijają się żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego to choroba dotykająca mężczyzn do 40 roku życia. 

Czy można żyć z żylakami powrózka nasiennego - powikłania

Żylaki powrózka nasiennego mogą wiązać się z dolegliwościami bólowymi, znacznego stopnia zaburzeniem płodności, niedoborem testosteronu, a w skrajnym przypadku nawet zanikiem jądra. Istotne jest zgłoszenie się do lekarza, zanim dojdzie do wyżej wymienionych powikłań. 

Badanie, diagnostyka żylaków powrózka

Celem postawienia odpowiedniego rozpoznania konieczna jest wizyta u lekarza urologa i/lub androloga. Lekarz zbierze dokładny wywiad dotyczący nasilenia i charakteru dolegliwości, a następnie przeprowadzi badanie palpacyjne moszny. Dodatkowo lekarz może wykonać badanie USG moszny celem oceny przepływu krwi w naczyniach otaczających jądro oraz na przebiegu powrózka nasiennego. 

Jak przebiega zabieg żylaków powrózka nasiennego – metoda mikrochirurgiczna?

Zabieg przeprowadza się z niewielkiego 2-3 cm nacięcia w okolicy pachwiny. Powrózek nasienny w tym miejscu zwykle znajduje się bardzo blisko skóry, co umożliwia przeprowadzenie operacji bez ryzyka uszkodzenia struktur sąsiadujących jak np. duże naczynia krwionośne, jelito czy inne narządy znajdujące się wewnątrz jamy brzusznej. Po dotarciu do powrózka nasiennego dzięki 20-25 krotnemu powiększeniu mikroskopu chirurg precyzyjnie preparuje zmienione chorobowo żyły z pominięciem pozostałych ważnych struktur takich jak naczynia chłonne, tętnice i nasieniowód. Wykorzystanie śródoperacyjnej oceny przepływu sondą dopplerowską pozwala na dokładne ustalenie przebiegu tętnicy jądrowej i zminimalizowanie ryzyka jej uszkodzenia. Zamknięcie wszystkich naczyń żylnych metodą mikrochirurgiczną na poziomie pachwiny – w miejscu, gdzie znajduje się zmiana chorobowa jest podstawą wysokiej skuteczności zabiegu. 

Jakie znieczulenie wykorzystuje się w zabiegu? Ile trwa operacja?

Operacja powrózka nasiennego metodą mikrochirurgiczną jest przeprowadzana zwykle w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1,5-2 h, jeżeli jest wykonywana po jednej stronie. 

Kiedy następuje wypis ze szpitala?

Pacjent opuszcza szpital jeszcze tego samego dnia, a po 2-3 dobach może wrócić do codziennych obowiązków. Lekka aktywność fizyczna możliwa jest już po 7 dniach, a do pełnej sprawności wraca się po 10-14 dniach od zabiegu.

Czy po operacji żylaków powrózka nasiennego wraca płodność?

U większości pacjentów parametry nasienia (liczba i jakość plemników) poprawia się po kilku miesiącach od przeprowadzonego zabiegu. 

Jaki lekarz wykonuje zabiegi żylaków powrózka nasiennego?

W naszym szpitalu operacje żylaków powrózka nasiennego wykonuje wykwalifikowany zespół urologów, andrologów z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w zabiegach męskiego układu płciowego.

Zabiegi metodą mikrochirurgiczną przeprowadzane są przez dr Michała Swolkienia, dr Pawła Pilcha oraz dr Piotra Skrudnika. 

Leczenie żylaków powrózka nasiennego - cena

Koszt operacji żylaków powrózka nasiennego zależy głównie od:

  • wybranej metody operacyjnej – (mikrochirurgicznie),  
  • konieczności pozostania na noc w szpitalu (opłata za nocleg).  

W odróżnieniu od innych szpitali, w koszt operacji wykonywanej w Szpitalu Dworska w Krakowie wliczone są:

  • kwalifikacja anestezjologiczna 
  • opieka anestezjologiczna, 
  • opieka pielęgniarska, 
  • konieczne dodatkowe badania wykonane w szpitalu, 
  • żywienie, 
  • leki, 
  • materiały opatrunkowe. 
Cena usługi: od 9000

Cena: od 9000 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka