ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25
lek.med. Łucja Jędrzejowska - spec. pediatra
2004 r. - ukończone studia medyczne CM UJ w Krakowie Od 2007 do 2010 specjalizacja z pediatrii Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie,...
Magdalena Janeczko, pediatra genetyk, Kraków
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Od 2004 roku związana z Katedrą Pediatrii Instytutu...
dr n.med. Dorota Roztoczyńska, endokrynolog, pediatra, Kraków
Specjalista pediatra I i II stopnia, specjalista endokrynolog, specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej Doświadczenie zawodowe w zakresie...
lek.med. Barbara Bulwa - pulmonolog, pediatra, Kraków
Jestem lekarzem z ponad 25-letnim stażem pracy. Ukończyłam CMUJ, następnie po ukończeniu obowiązkowego stażu podyplomowego rozpoczęłam pracę w...

Pediatra - konsultacje prywatne

Lekarz pediatra zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób u dzieci. Mogą być to schorzenia typowe dla wieku dziecięcego lub z podobnym przebiegiem jak u dorosłych. Rodzice najczęściej zgłaszają się do pediatry z dzieckiem, które cierpi na różnego rodzaju infekcje układu oddechowego, choroby skóry, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i alergie. W razie potrzeby edukujemy w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych, prowadzimy kwalifikacje i kalendarze szczepień. Konsultujemy również dzieci z podejrzeniem chorób genetycznych oraz wykrywamy rzadziej występujące wady rozwojowe. W Szpitalu Dworska w Krakowie przyjmuje kilku lekarzy pediatrów, spośród których każdy dodatkowo specjalizuje się w danej dziedzinie. Aby dowiedzieć się więcej o danym specjaliście, przejdź do wizytówki konkretnego lekarza. 

Dzieci do ilu lat przyjmuje pediatra?

Lekarz pediatra przyjmuje dzieci do ukończenia 18 roku życia. Niektórzy specjaliści zajmują się głównie noworodkami, niemowlętami oraz dziećmi w wieku przedszkolnym. Inni pediatrzy natomiast decydują się na wyspecjalizowanie w leczeniu schorzeń i zaburzeń obecnych u starszych dzieci i nastolatków w okresie dojrzewania. Nie wiesz, którego lekarza pediatrę wybrać? Zadzwoń: 12 352 25 25 - nasza rejestracja doradzi w wyborze odpowiedniego specjalisty. 

Jak przebiega wizyta u pediatry?

Pediatra konsultacje prywatne

Pediatra rozpoczyna wizytę od przeprowadzenia wywiadu medycznego. Warto, aby rodzice dziecka przygotowali wcześniej listę niepokojących objawów oraz sytuacji, w których dziecko nietypowo reaguje płaczem lub skarży się na ból / dyskomfort. Należy mieć również ze sobą listę przebytych chorób oraz spis przyjmowanych przez dziecko leków. Lekarz zadaje pytania precyzujące dotyczące powodu wizyty, a także pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia dziecka, w tym odbytych szczepień. Ważne jest, aby udzielać jak najbardziej precyzyjnych informacji, które mogą pomóc w postawieniu diagnozy. Dziecko nie zawsze jest w stanie samo określić, co jest powodem jego złego samopoczucia, dlatego bardzo ważna jest obserwacja zachowania dziecka podczas poruszania się i zabawy. W kolejnym kroku lekarz pediatra bada dziecko pod kątem zgłoszonego problemu lub wstępnie podejrzewanego schorzenia. Badanie może uwzględniać palpację (np. węzłów chłonnych), lekki ucisk (np. brzuszka dziecka), oglądanie skóry, wnętrza jamy ustnej i gardła, osłuchiwanie płuc, badanie zborności i kontroli wzrokowej, równowagi. W każdym przypadku badanie pediatryczne jest dostosowywane do konkretnego problemu małego pacjenta. 

Najczęstsze choroby leczone przez pediatrę

  • grypa,
  • odra,
  • ospa,
  • świnka,
  • różyczka,
  • szkarlatyna,
  • rotawirusy,
  • zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki, 
  • biegunka infekcyjna powodowana przez rotawirusy,
  • krztusiec,
  • wysiękowe zapalenie ucha środkowego. 

Czy pediatra przeprowadzi badanie bilansowe dziecka?

Tak - pediatra lek. med. Łucja Jędrzejowska przyjmująca w naszym szpitalu przeprowadzi u dziecka badanie bilansowe. Diagnostyka uwzględnia głównie monitorowanie wzrostu, masy ciała, a także rozwoju psychomotorycznego oraz umysłowego dziecka. 

Czy pediatra może wystawić zwolnienie z WF?

Jeżeli lekarz po zbadaniu dziecka ustali, że uczestnictwo w zajęciach WF może pogłębić schorzenie lub niekorzystnie wpłynąć na proces leczenia, może on zadecydować o wystawieniu zwolnienia z WF. 

Czy pediatra udziela porad - jak opiekować się noworodkiem, niemowlakiem?

Lekarz pediatra udziela wskazówek dotyczących karmienia, pielęgnacji i bezpiecznego snu noworodka. W razie występowania bolesnych kolek analizowane są pory karmienia i rodzaj otrzymywanego pokarmu. W razie potrzeby pediatra może skierować dziecko na dodatkowe badania (np. USG jamy brzusznej). W razie uporczywych pokrzywek i podrażnień skóry, pediatra zleci stosowanie hypoalergicznych i bezpiecznych dla skóry dziecka środków pielęgnacyjnych. Dodatkowo specjalista może skierować dziecko na badania pod kątem wykrycia alergenów wywołujących zmiany skórne. 

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka