ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Operacyjne usuwanie żylaków | CENA: 2000 - 8000 zł

Żylaki to nieprawidłowe poszerzenia żył najczęściej związane z niewydolnością zastawek żylnych. Żylaki powstają zwykle w obrębie kończyn dolnych i są szczególnie widoczne na stopach, łydkach, pod kolanem a nawet na udach. Operacja usunięcia żylaków usprawnia odpływ krwi żylnej w kierunku do serca i pomaga zapobiegać dalszym powikłaniom związanym z przewlekłą chorobą żylną. Operacja żylaków jest złotym standardem leczenia zaawansowanego stadium niewydolności naczyń żylnych. Zabieg usunięcia żył jest zabiegiem małoinwazyjnym – pacjent może chodzić i opuścić szpital już w dniu operacji lub w następnym dniu po zabiegu.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w operacyjnym usuwaniu żylaków w naszym szpitalu

lek.med. Robert Muszyński - Chirurg naczyniowy, Flebolog


lek.med. Robert Muszyński - chirurg naczyniowy, flebolog, Kraków

 

Jak powstają żylaki?

W obrębie kończyny dolnej wyróżnia się trzy grupy żył:
  • Układ żył powierzchownych – położonych na powięzi a pod skórą
  • Układ żył głębokich – położonych głęboko między mięśniami lub przy kości,
  • Żyły przeszywające – łączące żyły powierzchowne z głębokimi, perforujące powięzie.
Prawidłowy kierunek przepływu krwi zakłada przemieszczenie krwi z łożyska naczyń żylnych powierzchownych przez naczynia przeszywające do układu żył głębokich. Przez żyły głębokie przepływa około 85% krwi, a przez żyły powierzchowne 15% krwi pochodzącej z kończyny dolnej. Jednym z mechanizmów ułatwiających prawidłowy dosercowy przepływ krwi żylnej są zastawki w ścianach żył, które zapobiegają cofaniu się krwi wraz z siłą grawitacji. Żylaki nóg dotyczą żył powierzchownych i są jednym z objawów przewlekłej choroby żylnej. Widoczne są jako poszerzone sine naczynia o krętym przebiegu. Mechanizm powstawania żylaków nie został jednoznacznie określony. Proponuje się, że nieprawidłowości w budowie zastawek żylnych prowadzą do cofania się krwi z żył głębokich do żył powierzchownych, co powoduje wzrost ciśnienia w naczyniu żylnym i wtórne zwiększenie jego średnicy. Istnieją również koncepcje, które zakładają pierwotne poszerzenie się żyły z powodu zaburzonej struktury mięśni gładkich ścian tego naczynia. Dopiero później dochodzi do towarzyszącej niewydolności zastawek. Czynnikami ryzyka rozwoju żylaków są:
  • czynniki genetyczne (rodzinne występowanie żylaków),
  • wiek,
  • płeć,
  • praca stojąca lub praca związana z długotrwałą pozycją siedzącą,
  • przebyta zakrzepica żył,
  • wysoko przetworzona dieta uboga w błonnik.
Żylakom często towarzyszą inne objawy, np. uczucie ciężkości nóg, obrzęk, ból i kurcze łydek, zaburzenia czucia oraz zmiany na skórze (przebarwienia, owrzodzenia).

Jak leczyć żylaki kończyn dolnych?

Dotąd nie udało się opracować metody, która umożliwiłaby naprawę uszkodzonych żył kończyn dolnych. Leczenie żylaków jest leczeniem objawowym lub nakierowanym na usunięcie z krwiobiegu zmienionych patologicznie naczyń żylnych. Jedną z nieinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych jest noszenie produktów uciskowych (podkolanówek, pończoch). Nacisk wywierany na tkanki jest największy w okolicy kostki i stopniowo maleje w kierunku pachwiny. Odpowiedni rozkład nacisku na nogi zapobiega zaleganiu krwi w żyłach powierzchownych, dzięki czemu żyły głębokie również zostają odciążone. Skleroterapia polega na podaniu do żyły specjalnej substancji, która powoduje zamknięcie jej światła. Krew przepływa wtedy innymi zdrowymi naczyniami żylnymi. Skleroterapia może być skuteczna w leczeniu żylaków o małym i średnim rozmiarze. Żyły mogą być również zamykane za pomocą specjalnych cewników emitujących energię cieplną lub laser (obliteracja). Gdy żylaki kończyn dolnych przybierają duże rozmiary, najbardziej skuteczną metodą leczenia pozostaje zabieg operacyjnego usunięcia żylaków (flebektomia). Ostateczną decyzję co do wyboru leczenia żylaków podejmuje lekarz angiolog lub chirurg naczyniowy.

Operacyjne leczenie żylaków - flebektomia

Przed operacją konieczne jest wykonanie badania USG naczyń żylnych. Pozwoli to chirurgowi zlokalizować zmienione patologicznie naczynia, które pozostają niewidoczne gołym okiem. Ocenie zostają poddane także żyły głębokie. Prawidłowy przepływ krwi w żyłach głębokich jest warunkiem wykonania procedury usunięcia żylaków. Skutkiem operacji żylaków przy niewydolnych żyłach głębokich byłby zastój krwi w kończynie dolnej. Dlatego tak bardzo ważna jest diagnostyka USG żył przeprowadzona przez chirurga naczyniowego lub doświadczonego radiologa. Celem operacji żylaków jest zlikwidowanie patologicznego cofania się krwi w żyłach powierzchownych czyli tzw. refluksu żylnego. Nawet na poziomie pachwiny może dojść do cofania się w krwi z głębokiej żyły udowej do powierzchownej żyły odpiszczelowej. Skutkiem tego stanu jest przeciążenie układu żył głębokich – część krwi musi przepłynąć przez żyły głębokie „dwa razy”. Usunięcie żyły odpiszczelowej likwiduje refluks żylny i usprawnia powrót krwi żylnej w kierunku żył jamy brzusznej. Wielu pacjentów obawia się, że wskutek usunięcia żyły krążenie w kończynie pogorszy się. Jest to nieuzasadniona obawa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niewydolna żyła nie spełnia już swojej funkcji, a powoduje tylko utrudnienie w odpływie krwi w kierunku dosercowym.

Przebieg zabiegu usuwania żylaków kończyn dolnych

Operacje żylaków przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym lub rzadziej ogólnym. W związku z tym, że rozwój większości żylaków związany jest z niewydolnością żyły odpiszczelowej, chirurdzy bardzo często decydują się na usunięcie tej żyły. Żyła odpiszczelowa biegnie po wewnętrznej stronie podudzia i uda, a następnie uchodzi do głęboko położonej żyły udowej. Czasem konieczne jest usunięcie żyły odstrzałkowej zlokalizowanej na tylnej części łydki. Procedurą usunięcia żyły jest tzw. stripping. Stripping wymaga wykonania ok. 3 cm nacięcia w okolicy pachwiny i nad kostką (usunięcie żyły odpiszczelowej) lub w dole podkolanowym i nad kostką (usunięcie żyły odstrzałkowej). Chirurg przecina i podwiązuje żyłę powierzchowną od strony żyły głębokiej. Następnie wprowadza przez niżej położone cięcie specjalną sondę, którą umieszcza na wysokości pachwiny. Pociągniecie sondy w dół w kierunku do kostki powoduje nawinięcie się żyły i jej usunięcie (stripping). Dodatkowo można wykonać podwiązanie niewydolnych żył przeszywających. Drobne żylaki usuwa się metodą miniflebektomii – w tym celu chirurg wykonuje niewielkie nakłucia skóry, przez które usuwa żylaki za pomocą małych haczyków. Ranki zamykane są szwami lub zostają zabezpieczone specjalnymi plastrami. Operowaną kończynę bandażuje się od stopy do uda tak, aby nacisk stopniowo wzrastał w kierunku biodra. Wypis ze szpitala następuje w tym samym dniu lub w dniu następnym po operacji.

Po operacji żylaków

Po operacji żylaków można od razu normalnie chodzić - jest to nawet wskazane, aby zapobiec zastojowi krwi żylnej. Podczas siedzenia operowaną kończynę należy układać na podwyższeniu tak, aby stopa znajdowała się przynajmniej na poziomie uda. Pacjent może wykonywać proste ćwiczenia nóg, których instruktaż otrzymuje od fizjoterapeuty jeszcze przed wyjściem ze szpitala. Pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną około 10 dnia po zabiegu. Wtedy też zostają ściągnięte szwy. Ranki po operacji żylaków są niewielkie, goją się szybko, a pozostałe blizny są mało widoczne. Na skórze nóg mogą się utrzymywać krwiaki i lekkie wybroczyny, co jest zjawiskiem normalnym wynikającym z częściowego wynaczynienia krwi z usuwanych żył podczas operacji. Krwiaki wchłaniają się samoczynnie po kilku tygodniach od zabiegu. Przez okres 2-4 tygodni po zabiegu powinno się unikać nadmiernego przeciążania operowanej kończyny (biegania, wykonywania przysiadów z podnoszeniem ciężarów, treningu na siłowni). Zwolnienie lekarskie może być wskazane przez okres 2-4 tygodni po operacji żylaków (w zależności od charakteru wykonywanej pracy). Przez kilka miesięcy po zabiegu powinno się nosić pończochy lub rajstopy uciskowe, co przyspieszy wchłanianie się krwiaków oraz usprawni krążenie w operowanej kończynie.

Skuteczność operacji na żylaki

Chirurgiczne usunięcie żył metodą strippingu ma za zadanie obniżyć ryzyko związane z dalszymi powikłaniami niewydolności żylnej (zapaleniem żył, zmianami troficznymi skóry, masywnym obrzękiem stóp i łydek). Zabieg może także może w pewnym zakresie poprawić wygląd estetyczny nóg. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że jak każdy zabieg operacyjny, stripping obarczony jest wystąpieniem powikłań (np. zaburzeniami czucia w obrębie skóry łydki, infekcją). Powikłania te zdarzają się bardzo rzadko, niemniej jednak należy mieć świadomość ich wystąpienia. Warto zaznaczyć, że niewydolność żylna ma charakter przewlekły – wykonana operacja nie chroni w 100% przed nawrotem żylaków w przyszłości. Pacjent powinien kontynuować leczenie i pozostawać pod opieką lekarską. Wskazana jest regularna ocena naczyń żylnych w badaniu USG.
Źródła:
  1. Zbroński R, Matuszewska-Zbrońska H, Urbaniak A, Glinka M. Stripping żyły odpiszczelowej w miejscowym znieczuleniu w doświadczeniach własnych. Chirurgia Polska 2005;7(4):238-243.
  2. Marona H, Kornobis A. Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy. Postępy farmakoterapii. 2009(65)2.

Najczęściej zadawane pytania o usuwanie żylaków:

Jaki lekarz zajmuje się leczeniem żylaków?

Leczeniem żylaków zajmuje się chirurg naczyniowy i/lub lekarz angiolog. Warto udać się do lekarza, który wykonuje badanie USG żył. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możliwa jest dokładna ocena układu żylnego – ułatwia to wybór odpowiedniej metody leczenia.

Jak leczyć żylaki na nogach? Jak trwale pozbyć się żylaków?

Istnieje wiele metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Leczenie powinno być kierowane przez lekarza angiologa lub chirurga naczyniowego. W sklepach medycznych dostępne są produkty uciskowe (podkolanówki, rajstopy, pończochy przeciwżylakowe), które ograniczają obrzęki nóg i usprawniają powrót krwi żylnej w kierunku dosercowym. Zapobiega to w pewnym stopniu narastaniu żylaków i pojawianiu się nowych ognisk „pajączków” na nogach. Małe i średnie żylaki można leczyć za pomocą skleroterapii lub wykonując miejscowe wycięcie żylaków (miniflebektomię). Żylaki o większej średnicy niweluje się, wykonując tzw. stripping żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Największą skuteczność w leczeniu żylaków wykazuje operacja usunięcia niewydolnych żył powierzchownych oraz żylaków w ich dorzeczu.

Czy operacja żylaków jest bezpieczna?

Operacje żylaków należą do zabiegów niskiego ryzyka. Tak jak podczas każdej operacji, istnieje możliwość wystąpienia powikłań, niemniej jednak zdarzają się one bardzo rzadko. Decydując się na operację żylaków, warto wybrać doświadczonego chirurga naczyniowego, który dobierze najbardziej odpowiednie do stanu pacjenta techniki operacyjne.

Operacja żylaków – ile dni trzeba pozostać w szpitalu?

Wypis ze szpitala następuje w dniu operacji lub w następnej dobie po zabiegu.

Jak długo boli noga po operacji żylaków?

Lekkie dolegliwości bólowe nogi po operacji żylaków mogą utrzymywać się do 2-3 tygodni. W tym okresie należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, wykonywać ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę oraz unikać nadmiernego przeciążania operowanej kończyny. W razie konieczności lekarz może przepisać leki przeciwbólowe.

Cena usługi: 2000 - 8000

Cena: 2000 - 8000 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka