ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

USG stawu kolanowego (USG kolana) | Cena 235-300 zł

Badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego pozwala na precyzyjną analizę chorób i uszkodzeń ścięgien, więzadeł leżących powierzchnownie, naczyń krwionośnych, a także częściowo struktur położonych wewnątrzstawowo (częściowa ocena łąkotek oraz częściowa ocena więzadeł krzyżowych w zakresie dostępnych w badaniu). Kluczowe jest wcześniejsze postawienie wstępnej diagnozy na podstawie badania klinicznego – ortopeda określa struktury, których ocena będzie szczególnie wskazana w USG kolana. Lekarz może także zadecydować, w jakich przyapdkach należy uzupełnić diagnostykę wykonując badanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. 

Aby dowiedzieć się więcej o wskazaniach i przebiegu badania USG kolana przejdź do naszej bazy wiedzy NOWA ORTOPEDIA -> USG kolana

 

Umów wizytę teraz - do lekarza, który wykonuje USG kolana w naszym szpitalu

Wybierz lekarza z listy i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25

lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda


lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda, Kraków

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 

USG kolana bez skierowania prywatnie

Nie potrzebujesz skierowania, aby umówić się na badanie ultrasonograficzne (USG) kolana w Szpitalu Dworska w Krakowie. 

Przygotowanie do USG kolana

Przed wizytą u lekarza ortopedy przygotuj się na odpowiedż na poniższe pytania:

  • kiedy po raz pierwszy wystąpił ból kolana,
  • w jakich sytuacjach, aktywnościach lub przy jakich ruchach pojawiają się lub nasilają dolegliwości bólowe kolana,
  • czy ból wystepuje głównie podczas chodzenia czy jest obecny także w nocy podczas spoczynku (w pozycji leżącej), 
  • jakie jest umiejscowienie bólu - powierzchownie na kolanie (z przodu, boku, od przyśrodkowej strony, czy głęboko w środku kolana),
  • czy dolegliwościom towarzyszy uczucie przeskakiwania w stawie, blokowanie stawu,
  • czy możesz swobodnie zginać i prostować kolano - czy zakres ruchu uległ zmniejszeniu przed urazem / chorobą, 
  • czy występuje obrzęk kolana,
  • czy dolegliwościom towarzyszy gorączka. 

Jeżeli przyjmujesz na stałe leki (np. przeciwzapalne), przygotuj ich listę. 

Jeżeli już wcześniej odbyłeś leczenie rehabilitacyjne kontuzji kolana lub przeszedłeś operacje na stawie kolanowym, zabierz ze sobą dokumentację medyczną opisującą dotychczasowy przebieg leczenia. 

Co wykryje USG stawu? Jakie patologie stawu kolanowego można zdiagnozować w badaniu USG?

  • choroby ścięgien mięśni (tendinopatie), np. zapalenie gęsieh stopki ścięgnistej, przeciążenie przyczepu mięśnia czworogłowego uda do rzepki, 
  • uszkodzenia więzadeł pobocznych kolana (MCL, LCL), 
  • uszkodzenia troczków rzepki, 
  • zapalenie błony maziowej kolana, 
  • częściowo wybrane uszkodzenia łąkotek (wskazany MRI kolana), 
  • częściowo uszkodzenia więzadeł krzyżowych ACL, PCL (wskazany MRI kolana),  
  • zapalenie kaletek kolana, 
  • torbiel Bakera,
  • guzy tkanek miękkich w okolicy kolana. 

To co wyróżnia badanie USG względem pozostałych metod obrazowania, to możliwość oceny struktur kolana w warunkach dynamicznych. Ortopeda może ocenić wydolność więzadeł oraz ślizg ścięgien mięśni w trakcie wykonywania ruchu czy napinania odpowiednich mięśni. 

Jak wygląda badanie USG kolana?

Badanie USG stawu kolanowego Kraków, USG kolana

Podczas badania pacjent przebywa w pozycji leżącej. Lekarz ortopeda pokrywa skórę kolana specjalnym żelem, po czym przykłada do badanej okolicy głowicę aparatu USG emitującą fale ultradźwiękowe. USG jest badaniem nieinwazyjnym i samo przenikanie fal ultradźwiękowych jest bezbolesne i w pełni bezpieczne dla organizmu (USG może być nawet wykonywane u kobiet w ciąży). Aby precyzyjniej ocenić struktury kolana, ortopeda może poprosić pacjenta o wyprostowanie lub ugięcie kolana bądź też napięcie określonego mięśnia. Ponadto lekarz może wykonać specjalne testy stresowe na kolanie, aby sprawdzić czy wybrane więzadła w kolanie pozostają wydolne.

Czy badanie USG jest bolesne?

W trakcie wykonywania testów strukturalnych może być odczuwany niewielki dyskomfort - służy on wyłącznie analizie mechaniki uszkodzeń określonych struktur kolana. Ponadto samo badanie USG stawu kolanowego jest bezbolesne. Badaniu bez obaw mogą poddać się kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące aktualnie chemioterapię. W przeciwieństwie do RTG, badanie USG nie zawiera promieniowania jonizującego o działaniu rakotwórczym. USG stawu jest więc bezpieczne dla zdrowia.

Ile trwa badanie USG kolana?

Badanie USG stawu kolanowego trwa około 10-15 minut.

USG obu kolan - jak długo trwa?

Diagnostyka USG obu stawów kolanowych podczas jednej wizyty trwa około 20-30 minut. Chęć zbadania obu kolan należy zgłosić podczas rejestracji wizyty. 

Czy wykonujecie USG z tyłu kolana?

Tak, lekarz ortopeda przykłada również głowicę aparatu USG z tyłu kolana, aby sprawdzić, co może być przyczyną dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta. 

Mam objawy uszkodzonej łąkotki stawu kolanowego - kiedy zrobić badanie USG?

Do lekarza ortopedy należy zgłosić się jak najszybciej po urazie lub zaobserwowaniu objawów mogących wskazywać na pęknięcie łąkotki. USG łąkotki kolana jest małoinwazyjną i łatwo dostępną metodą badania, dzięki której można rozpoznać wybrane typy uszkodzeń. W razie wątpliwości lekarz poszerzy diagnostykę o badanie rezonansu magnetycznego (wypisze odpowiednie skierowanie).

Gdzie w Krakowie wykonam badanie USG stawu kolanowego?

USG stawu kolanowego wykonasz w Szpitalu Dworska w Krakowie - ul. Dworska. 1B. Nowoczesne aparaty USG umożliwiają przeprowadzenie precyzyjnej diagnostyki USG stawu, więzadeł i mięśni okolicy kolana. Zatrudniamy lekarzy ortopedów specjalizujących się leczeniu schorzeń i urazów stawy kolanowego. Podczas wizyty istnieje możliwość skorzystania w konsultacji, podczas której lekarz ustala szczegółowy plan leczenia rozpoznanego schorzenia lub urazu. W razie potrzeby pacjent otrzymuje od ortopedy skierowanie na badanie rezonansu magnetycznego, by dodatkowo potwierdzić urazy struktur wewnątrzstawowych: uszkodzeń łąkotki przyśrodkowej lub bocznej, zerwania więzadeł krzyżowych kolana, uszkodzeń chrząstki stawu kolanowego.

Ile kosztuje badanie USG stawu kolanowego?

Cena USG stawu kolanowego w Krakowie ul. Dworska 1B: 235 zł.

Opis badania USG

Wyniki badania USG otrzymujesz zaraz po wizycie. 

Zalety badania USG w porównaniu do innych badań obrazowych

We wprawnych rękach ortopedy ultrasonografia jest cennym narzędziem obrazowania do oceny stawu kolanowego. Badanie ultrasonograficzne układu mięśniowo-szkieletowego dostarcza informacji o mięśniach, ścięgnach, więzadłach i tkankach miękkich okolicy kolana. W zakresie oceny struktur leżących powierzchownie ultradźwięki są szczególnie korzystne w porównaniu z innymi metodami obrazowania, takimi jak MRI, ponieważ lekarz może dynamicznie ocenić ślizg tkanek podczas wykonywania USG. Ponadto USG jest tańsze niż MRI, całkowicie bezpieczne, szybsze do wykonania i nie posiada przeciwwskazań, takich jak klaustrofobia, obecność stymulatorów elektrycznych czy metalu w ciele (czasami nie można wykonać badania MRI kolana, jeśli pacjent posiada metal w ciele, np. metalowe płytki starszej generacji po niektórych zabiegach chirurgicznych). 

Kiedy USG kolana a kiedy rezonans?

Jeśli celem badania jest precyzyjna ocena struktur wewnątrzstawowych (chrząstki stawowej, łąkotek, więzadeł krzyżowych ACL, PCL), diagnostykę należy poszerzyć o rezonans magnetyczny kolana. Jest to także badanie wykorzystywane przez ortopedów do planowania zabiegu operacyjnego na strukturach wewnątrzstawowych. 

Najczęściej zadawane pytania o USG ortopedyczne kolana:

Co pokazuje USG stawu kolanowego?

USG jest metodą obrazowania pozwalającą na uwidocznienie obrysów kostnych oraz tkanek miękkich leżących powierzchownie. USG kolana umożliwia ocenę ścięgien, więzadeł pobocznych, kaletek oraz naczyń dołu podkolanowego. Badanie USG stawu kolanowego wykazuje pewne ograniczenia w diagnostyce uszkodzeń łąkotek oraz więzadeł krzyżowych. Badaniem umożliwiającym dokładną ocenę struktur wewnątrzstawowych jest rezonans magnetyczny kolana.

Jak się przygotować do USG kolana?

Usg nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest to nieinwazyjne i w pełni bezpieczne badanie, dlatego korzystać z niego mogą kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Na badanie USG warto przynieść ze sobą wyniki innych badań obrazowych (np. RTG kolana) oraz wyniki badań laboratoryjnych (krew, mocz).

Kto wykonuje USG kolana?

Lekarzem uprawnionym do wykonania USG kolana jest ortopeda lub radiolog po ukończonym szkoleniu z zakresu USG stawu kolanowego.

Kiedy wykonuje się USG a kiedy rezonans magnetyczny kolana (MRI)?

USG służy ocenie tkanek leżących powierzchownie. Jest to metoda badania łatwo dostępna i dużo tańsza w porównaniu do rezonansu magnetycznego (MRI), ale nie pozwala ona na pełną ocenę struktur wewnątrzstawowych. Badanie MRI kolana wykonuje się, gdy konieczna jest precyzyjna ocena uszkodzeń chrząstki stawowej, łąkotek oraz więzadeł krzyżowych. Rezonans stanowi złoty standard w diagnostyce przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Cena usługi: 235-300

Cena: 235-300 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka