ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Nietrzymanie moczu u mężczyzn - postępowanie

Nietrzymanie moczu u mężczyzn (inkontynencja) to sytuacja, w której mężczyzna doświadcza mimowolnego wycieku moczu, np. podczas śmiechu, kaszlu, uprawiania sportu, pracy fizycznej, czasami nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Problem ten może przybierać różne formy i stopnie nasilenia. Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem urologiem, który ustali plan leczenia zależnie od wykrytej przyczyny

W Szpitalu Dworska w Krakowie prowadzimy fizjoterapię nietrzymania moczu u mężczyzn po operacji prostaty oraz w stanach osłabienia mięśni miednicy mniejszej. Terapia polega na stymulacji mięśni dna miednicy polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności -> więcej informacji znajdziesz w dalszej części tekstu. 

Terapia nietrzymania moczu u mężczyzn - stymulacja mięśni dna miednicy polem elektromagnetycznym - umów wizytę u fizjoterapeuty

Możesz też umówić wizytę telefonicznie - ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

mgr Marcin Kapusta


mgr Marcin Kapusta - fizjoterapeuta, Kraków

mgr Michał Caba


mgr Michał Caba - fizjoterapeuta, Kraków

 

Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu - wyciek moczu podczas kaszlu, kichania lub aktywności fizycznej (najczęściej po prostatektomii),
  • Naglące nietrzymanie moczu - wyciek moczu podczas silnej potrzeby oddania moczu (niezależnie od wieku),
  • Mieszane nietrzymanie moczu - połączenie wysiłkowego nietrzymania moczu oraz w wyniku parcia (najczęściej mężczyźni w podeszłym wieku).

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

  • chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego (prostatektomia),
  • pozostałe operacje wykonywane w obrębie miednicy mniejszej, 
  • uszkodzenia mięśni dna miednicy w wyniku urazu,
  • postępująca wiotkość i osłabienie mięśni związane z wiekiem, 
  • otyłość, 
  • przewlekłe stany zapalne dróg moczowych, 
  • wybrane schorzenia neurologiczne, 
  • czynniki genetyczne,
  • przerost prostaty (nietrzymanie moczu z przepełnienia). 

W przypadku doświadczania nietrzymaniu moczu konieczna jest konsultacja z lekarzem urologiem. Diagnostyka obejmie wywiad, badanie fizykalne, USG układu moczowego oraz ewentualnie badania dodatkowe (np. badania krwi, poziom PSA). Po ustaleniu przyczyny nietrzymania moczu urolog zaleca odpowiednie leczenie, które może obejmować farmakoterapię, fizjoterapię, redukcję masy ciała lub w niektórych przypadkach interwencję chirurgiczną.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Nietrzymanie moczu po częściowym lub całkowitym usunięciu prostaty (gruczołu krokowego) może wynikać z uszkodzenia okolicznych mięśni i drobnych nerwów. Ponadto usunięcie prostaty prowadzi do zmiany ułożenia pęcherza i orientacji początkowego odcinka cewki moczowej. W związku z tym u pacjentów po prostatektomii często pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu, czasami również zaburzenia erekcji. 

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn - trening mięśni dna miednicy z dodatkową stymulacją polem elektromagnetycznym

Stymulacja polem magnetycznym znajduje zastosowanie w stanach osłabienia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy. Rehabilitację można rozpocząć już po około 8 tygodniach od operacji usunięcia prostaty. W razie jakichkolwiek dodatkowych powikłań po zabiegu chirurgicznym lub wątpliwości wskazana jest uprzednia konsultacja z lekarzem urologiem.

Stymulacja mięśni dna miednicy polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności ma na celu bardziej efektywne wzmocnienie mięśni i tym samym szybszą poprawę kontroli oddawania moczu. Na świadomy skurcz mięśni dna miednicy wykonany przez pacjenta nakładany jest dodatkowy skurcz wynikający ze stymulacji wywołanej przez fale elektromagnetyczne generowane przez urządzenie.

Jak wygląda zabieg?

Podczas zabiegu pacjent leży na plecach z nogami umieszczonymi na piłce lub lekkim podwyższeniu, uda ustawione są w odwiedzeniu (w pozycji żabki). Nie ma konieczności rozbierania się od pasa w dół - fale elektromagnetyczne przenikają przez ubranie. Warto ubrać nieco luźniejszą bieliznę - płaski aplikator urządzenia przykładany jest do okolicy krocza, ale nie może on obejmować jąder (pacjent sam układa jądra tak, aby nie były objęte obszarem zabiegu). Zaleca się, aby bielizna nie zawierała nanosrebra / jonów srebra, ponieważ może to wpływać na przenikanie fal elektromagnetycznych. 

Jedna sesja dostarcza tysięcy supramaksymalnych skurczów (intensywniejszych niż maksymalny skurcz świadomy) mięśni dna miednicy, które są niezwykle ważne w reedukacji mięśniowej pacjentów z nietrzymaniem moczu.

Jedna sesja trwa około 30 minut. Zabiegi wykonywane są zwykle 2 razy w tygodniu. Plan terapii może zostać zmodyfikowany przez fizjoterapeutę lub urologa zależnie od indywidualnych czynników zdrowotnych pacjenta. 

Mięśnie dna miednicy muszą otrzymywać regularny bodziec treningowy o odpowiedniej intensywności. W związku z tym, celem uzyskania optymalnych efektów w postaci wzmocnienia mięśni zaleca się realizację min. 6 zabiegów z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego. 

Przeciwwskazania

  • urządzenia wszczepiane, takie jak stymulatory serca, defibrylatory, neurostymulatory, 
  • implanty elektroniczne,
  • pompy leków,
  • padaczka,
  • implanty metalowe,
  • niewydolność płuc,
  • zaburzenia serca,
  • skazy krwotoczne, tendencje do krwotoków, zaburzenia krzepnięcia krwi, 
  • aktywny proces nowotworowy - zalecana konsultacja z lekarzem urologiem, 
  • gorączka, infekcja organizmu. 

Stymulacja mięśni dna miednicy polem elektromagnetycznym - umów wizytę u fizjoterapeuty

Możesz też umówić wizytę telefonicznie - ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

mgr Marcin Kapusta


mgr Marcin Kapusta - fizjoterapeuta, Kraków

mgr Michał Caba


mgr Michał Caba - fizjoterapeuta, Kraków

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka