ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Guz na języku, pierwsze objawy raka języka

Rak języka jest jedną z najczęstszych lokalizacji nowotworów złośliwych głowy i szyi. Rak języka może dotyczyć zarówno przedniej ruchomej części języka, jak i obszaru położonego bardziej z tyłu (nasady). Pierwsze patologiczne zmiany na języku w postaci guza, owrzodzenia czy narośli są dość łatwo zauważalne podczas codziennej higieny jamy ustnej. Bardzo istotne jest wczesne zgłoszenie się do lekarza laryngologa, który oceni czy guzki na języku lub inne niepokojące zmiany są problemem przejściowym, czy też mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia, z nowotworem złośliwym języka włącznie.  W przypadku nowotworu kluczowe jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia, ponieważ ze względu na bogatą sieć naczyń limfatycznych języka, rak bardzo szybko daje przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych. Ponadto wczesne wykrycie nowotworu pozwala na mniej inwazyjne i mniej okaleczające leczenie w obrębie struktur głowy i szyi. 

Guz na języku - do jakiego lekarza?

Jeżeli niepokoi Cię powiększający się guzek, nieschodzące plamy lub niegojące się owrzodzenia na języku, umów wizytę u lekarza laryngologa, który oceni zmianę i w razie potrzeby skieruje Cię na dodatkowe badania. 

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Jak wygląda rak języka i jakie są jego objawy?

  • stopniowo powiększający się guzek, narośl na języku,
  • niegojące się owrzodzenie na języku,
  • ból towarzyszący poruszaniu językiem,
  • cuchnący oddech, 
  • mimowolne odchylenie języka w prawo lub lewo, 
  • szczękościsk, 
  • towarzyszące drętwienie, mrowienie języka, brody, dolnej wargi i/lub zębów żuchwy, 
  • ból nasady języka, gardła promieniujący do ucha, 
  • zaburzenia łaknienia, spadek masy ciała. 

Zmiany przedrakowe na języku

Do ważnych zmian przednowotworowych języka, które mogą wiązać się z obecnością komórek dysplastycznych, należą leukoplakia i erytroplakia.

Leukoplakia objawia się białawymi plamami na powierzchni języka, których nie udaje się zetrzeć np. szczoteczką do zębów. Leukoplakia wiąże się z niskim ryzykiem transformacji złośliwej, w związku z czym zaleca się proste wycięcie chirurgiczne białawych plam. 

Erytroplakia charakteryzuje się występowaniem czerwonych aksamitnych rumieniowatych plam na języku i wiąże się z wysokim ryzykiem transformacji do nowotworu złośliwego.  Zaleca się szerokie miejscowe wycięcie tych zmian.

Przyczyny i czynniki rozwoju złośliwych guzów na języku

Dwa główne niezależne czynniki ryzyka rozwoju raka języka to:

1) nałogowe palenie tytoniu - dym papierosowy zawiera substancje rakotwórcze, głównie nitrozoaminy i wielopierścieniowe węglowodory. 

2) spożywanie wysokoprocentowaego alkoholu - alkohol ulega przemianie do aldehydu octowego o właściwościach mutagennych. 

Pozostałe czynniki ryzyka rozwoju raka języka:

  • narażenie na promieniowanie jonizujące,
  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), 
  • zła higiena jamy ustnej prowadząca do przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej, 
  • kandydoza jamy ustnej, 
  • częste stany obniżonej odporności,
  • niedobory witaminowe, 
  • czynniki genetyczne.

Przewlekłe narażenie jamy ustnej na działanie czynników rakotwórczych prowadzi do uszkodzenia DNA komórek nabłonka. Dwie z najlepiej znanych zmian genetycznych, które prowadzą do raka języka i ogólnie raka płaskonabłonkowego głowy i szyi, to mutacje w genie supresorowym nowotworu p53 i nadekspresja onkogenu receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). 

Diagnostyka raka języka - wizyta u lekarza laryngologa

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi dokładne badanie jamy ustnej pacjenta. Specjalista oceni m.in. lokalizację, ogólny wygląd, kolor, kształt, brzegi oraz obecność lub brak owrzodzenia podejrzanej zmiany. Laryngolog może zbadać język palpacyjnie w celu oceny zajętych obszarów języka. Dodatkowo, za pomocą giętkiego fiberoskopu lekarz oglądnie także jamę nosową, nosogardziel, tylną część jamy ustnej i gardła oraz krtań. 

Następnie konieczne jest zbadanie okolicy szyi pod kątem wyczuwalnych powiększonych węzłów chłonnych, szczególnie w okolicy podbródkowej i podżuchwowej. 

W razie podejrzenia zmiany o charakterze złośliwym wskazane jest wykonanie biopsji guza na języku. 

Różnicowanie - inne zmiany na języku

  • pleśniafki, afty, biały nalot na języku, 
  • liszaj płaski,
  • wirusowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, 
  • kiła. 

Badania obrazowe

Tomografia komputerowa z kontrastem dostarcza bardziej precyzyjnych informacji dotyczących wielkości guza, lokalizacji, rozległości i wyglądu radiologicznego wykrytej zmiany. W przypadku zaawansowanej choroby w chwili rozpoznania zwykle wykonuje się dalsze obrazowanie klatki piersiowej za pomocą tomografii komputerowej lub pozytonowej tomografii emisyjnej całego ciała (PET)/CT, aby wykluczyć odległe przerzuty nowotworu.

Leczenie raka języka

Leczenie raka języka obejmuje chirurgiczne wycięcie guza na języku, radioterapię i chemioterapię. Czasami stosuje się terapie celowane, immunoterapie. Postępowanie jest planowane i realizowane przez interdyscyplinarny zespół: chirurga, onkologa, laryngologa, logopedę. Leczenie jest zawsze planowane indywidualnie i zależy m.in. od stadium zaawansowania nowotworu oraz od tego, czy guz występuje na przedniej, czy tylnej części języka. Po otrzymaniu rozpoznania otrzymasz także poradę dotyczącą przygotowania się do leczenia w zakresie zalecanej diety oraz konieczności rezygnacji z używek (palenia, picia alkoholu). 

Guz na języku - umów wizytę u lekarza laryngologa

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka