ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Szczepienia przeciw Covid-19 w ramach NFZ

Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom i oczekiwaniom uruchamiamy rejestrację na szczepienie w naszym systemie. Naszym celem jest umożliwienie możliwie najkrótszej drogii do zarejestrowania się na szybki termin na szczepienie przeciwko COVID-19 w naszej placówce.
Obecnie posiadamy szczepionki Pfizer. Ponadto możemy przyjąć również pacjentów na 2 dawkę szczepionki Pfizer jeśli zaszczepili się w 1 dawką w innym punkcie szczepień. Druga dawka może być podana po 21 dniach.

Jak zarejestrować się na szczepienie przez naszą stronę?

UMÓW SIĘ ONLINE - KLIKNIJ TUTAJ.


Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie SARS-CoV-2, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa. Jest naszą nadzieją na powrót do normalności.

Z przyjemnością informujemy, iż Szpital Dworska uzyskał POZYTYWNĄ opinię Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i weźmie udział w Narodowym Programie Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Celem Narodowego Programu Szczepień jest przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

Już niebawem będzie można rejestrować się na szczepienia ufundowane przez NFZ (szczepienia są NIEODPŁATNE) w Szpitalu Dworska. Planujemy stacjonarnie wykonywać 700 szczepień. Ruch osób zarejestrowanych na szczepienie będzie odbywał się w sposób minimalizujący tłoczenie się, bezpieczny zarówno dla personelu jak i dla osób poddawanych szczepieniom.

Jak wygląda szczepienie?

Szczepionki będą podawane domięśniowo. Schemat szczepienia obejmuje podanie 2 dawek w odstępie 6-12 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki. Pełna ochrona immunologiczna pojawia się po 7 dniach od podania ostatniej dawki szczepionki. Szczepionka jest skuteczna tylko po przyjęciu dwóch dawek.

Jakiego typu szczepionki zakupiła Polska?

Istnieje wiele rodzajów szczepionek. Niezależnie jednak od sposobu działania szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania na szerokiej grupie populacyjnej i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. 

Aktualnie do obrotu zostały dopuszczone 3 rodzaje szczepionek. 

  • Wirusowe szczepionki wektorowe – nośnikami są zmodyfikowane wirusy, które po zmodyfikowaniu nie wywołują aktywnej choroby u człowieka. Wektory po wniknięciu do komórki człowieka tworzą wybrane białka wirusa, przeciwko któremu organizm ma skierować reakcję immunologiczną. Zaletą tego rodzaju szczepionek jest silna odpowiedź immunologiczna przy podaniu relatywnie niewielkiej dawki, brak możliwości wywołania choroby, bezpieczeństwo i duża stabilność.
  • Szczepionki mRNA – nośnikiem jest fragment informacji genetycznej mRNA wirusa, który po wniknięciu do komórki powoduje wytwarzanie jego białek. Białka te prezentowane są na powierzchni komórki, co skutkuje ich rozpoznaniem i zapamiętaniem przez układ immunologiczny. mRNA wirusa nie wnika do jądra komórkowego człowieka i nie wpływa w żaden sposób na materiał genetyczny osoby poddanej szczepieniu. Po wniknięciu do komórki mRNA ulega szybkiej degradacji. Zaletą szczepionek mRNA jest ich wysoka immunogenność, czystość produktu, brak konieczności stosowania adiuwantów, możliwość szybkiej produkcji dużej liczby dawek.
  • Szczepionki podjednostkowe „subunit” – nośnikiem są wyselekcjonowane i najbardziej immunogenne białka wirusowe. Po wstrzyknięciu ich do organizmu, dostają się do komórek prezentujących antygen, przez co wytwarzana jest specyficzna odpowiedź immunologiczna skierowana przeciwko związanym z białkiem antygenom. Zaletą jest wysoka swoistość szczepionki, lecz jej efektywność może być niższa w porównaniu do szczepionek nowej generacji opisanych powyżej. 

Więcej informacji na temat szczepionek uzyskasz tutaj.

W poniższej tabeli zamieszczono jakie typy szczepionek zakupiła Polska, jakie są ich warunki przechowywania oraz droga podania.

tabela szczepienia

Według stanu na 12 grudnia 2020 r. Komisja Europejska podpisała 6 umów zakupu z wyprzedzeniem na mocy porozumienia z dnia 10.08.2020 r. z: Astra Zeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV/Johnson&ohnson, Pfizer/BioNTech, CureVac oraz Moderna. 

Polska zdecydowała się na przystąpienie odpowiednio do 5 z tych umów: Astra Zeneca, Janssen Pharmaceutica NV/Johnson&ohnson, Pfizer/BioNTech, CureVac i Moderna. Aktualna liczba zakupionych dawek wynosi 62,06 mln. 

W celu uniknięcia konieczności magazynowania szczepionek w ultra niskich temperaturach w punktach szczepień, szczepionki będą dostarczane z magazynów centralnych w partiach przewidzianych na kilka dni. Liczba szczepionek w transzy będzie dobrana tak, aby osoby poddawane szczepieniom mogły być zaszczepione z jednej partii obiema dawkami szczepionek, co jest zabezpieczeniem w razie nieterminowego dostarczenia szczepionek przez producenta. 

Wypowiedzi ekspertów

Jeśli chcesz poznać opinie ekspertów i dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciwko Covid-19 - KLIKNIJ TUTAJ.

Kto i kiedy może się szczepić? – 4 etapy szczepień 

Według rekomendacji Komitetów Doradczych ds. Szczepień w Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie dopuszczono do realizacji programu szczepień przeciw COVID-19 szczepionkę mRNA firmy Pfizer/BioNTech, ustalono, że: 

  • Przebycie COVID-19 nie jest przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19.
  • Kwalifikacja do szczepienia przeciw COVID-19 nie wymaga wcześniejszej oceny poziomu przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. Dodatni wynik poziomu przeciwciał nie stanowi przeciwwskazania do szczepień przeciw COVID-19. 
  • Nie zaleca się szczepienia w trakcie leczenia immunosupresyjnego, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w tej grupie pacjentów. 
  • Nie zaleca się szczepienia w okresie ciąży i karmienia piersią, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w tej grupie pacjentów.

ETAP 0

Według oficjalnych informacji udzielonych przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, pierwszą grupą osób, które w etapie 0 będą mogły skorzystać ze szczepień są:

  • pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę),
  • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Rejestracja na szczepienie wyżej podanych grup zawodowych odbywa się do 20.12.2020 roku w 509 szpitalach węzłowych. 

ETAP 1 

W etapie I uruchomione zostaną szczepienia masowe w szpitalach rezerwowych w największych miastach – Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Jak poinformował minister Michał Dworczyk na przełomie grudnia i stycznia będą zapadały decyzje o terminie uruchomienia dodatkowych punktów.

Szczepienia w etapie 1 będą skierowane do:

  • pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osób powyżej 60. roku życia,
  • służb mundurowych,
  • nauczycieli.

ETAP 2 

Według przekazanych informacji etap 2 będzie obejmował osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia lub osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

ETAP 3

W etapie 3 szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych. Podczas tego etapu szczepione będą osoby powyżej 18 roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należą do żadnej z powyższej opisanych grup.

Rejestracja i skierowanie na szczepienie

W celu rejestracji na szczepienie należy posiadać skierowanie wystawione przez lekarza w systemie elektronicznym (e-skierowanie). Skierowanie będzie ważne 60 dni od daty jego wystawienia. Rejestracja także odbywać się będzie przez dedykowaną platformę.

Szpital Dworska we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia zaprasza na szczepienia

Szpital Dworska jest pierwszym szpitalem w Polsce, który oferował testy płytkowe do wykrywania przeciwciał klasy IgG i IgM przeciw SARS-CoV-2. Kolejnym etapem było uruchomienie pierwszej w Polsce wysyłkowej sprzedaży testów płytkowych. Ponadto, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pacjentów zorganizowaliśmy dodatkowy punkt pobrań na genetyczny test PCR (namiot pobraniowy), a także jako pierwsi zaoferowaliśmy możliwość wysyłki testu PCR. Aktualnie w ofercie posiadamy pełną diagnostykę SARS-CoV-2 (testy płytkowe, PCR, wymazowe antygenowe) stacjonarnie i wysyłkowo. Nową opcją cieszącą się dużym zainteresowaniem jest także mobilny punkt pobrań CovidBus, krążący w miejscowościach województwa małopolskiego.

Przebadaliśmy tysiące pacjentów i zyskaliśmy ogromne doświadczenie, nie tylko medyczne, ale także organizacyjno-logistyczne. Dzięki temu wiemy jak zapewnić optymalne warunki sanitarno-epidemiologiczne dla personelu, pacjentów i osób z ogółu ludności. 

Misją szpitala jest pomoc w bezpiecznym zaszczepieniu jak największej ilości osób.

Pamiętaj, warto się szczepić by chronić życie swoje i innych.

Autor: dr n.med. Kamila Rawojć

Referencje

 

WYMAGANE DOKUMENTY DO SZCZEPIENIA W NASZEJ PLACÓWCE

Kliknij, aby pobrać: Kwestionariusz

Kliknij, aby pobrać: Zgoda na szczepienie

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka