ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Ginekomastia - operacja przerostu piersi u mężczyzny

Ginekomastia jest to nadmierne powiększenie piersi u mężczyzn. Stan ten może negatywnie wpływać na psychikę pacjenta, dlatego w wielu okolicznościach uzasadniona jest operacyjna korekcja zbyt dużych piersi u mężczyzny. Istnieje kilka systemów klasyfikacji ginekomastii. Chirurg plastyczny po zbadaniu piersi dokonuje wyboru najbardziej odpowiedniej metody operacyjnej i przedstawia je pacjentowi podczas wizyty konsultacyjnej. 

Umów wizytę u lekarza operującego ginekomastię w naszym szpitalu w Krakowie

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Grzegorz Mocny -spec. chirurg plastyczny


dr n.med. Grzegorz Mocny - chirurg plastyczny, Kraków

dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny


dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny, Kraków

 

Czym jest ginekomastia i jakie są jej objawy?

Ginekomastia objawia się nienaturalnym powiększeniem jednej lub obu piersi u mężczyzny. Piersi często powiększają się nierównomiernie, co dodatkowo pogłębia problem estetyczny. Objawy ginekomastii mogą przypominać inne schorzenia, m.in. raka piersi. Problem nietypowego wyglądu piersi u mężczyzny zawsze powinien zostać skonsultowany z lekarzem celem postawienia odpowiedniej diagnozy.

Przyczyny ginekomastii

Najczęstsza etiologia ginekomastii jest idiopatyczna (nie da się określić bezpośredniej przyczyny powiększenia piersi u mężczyzny). W pozostałych przypadkach ginekomastia może być spowodowana przez:

  • narażenie na substancje zawarte w lekach, środkach narkotycznych (np. spironolakton, ketokonazol, blokery kanału wapniowego i/lub marihuanę),
  • schorzenia współistniejące takie jak: marskość wątroby, nowotwory jąder lub nadnerczy oraz hipogonadyzm (nieprawidłowo małe jądra u mężczyzny).

W celu prawidłowego postępowania z mężczyzną cierpiącym na ginekomastię należy przeprowadzić szczegółowe badanie w celu ustalenia określonej etiologii, które jest dostosowane do wieku pacjenta i prezentowanych objawów — często wymaga to podejścia wielodyscyplinarnego.

Po zidentyfikowaniu i leczeniu przyczyny ginekomastii korekcja chirurgiczna może być nadal wymagana w celu złagodzenia objawów lub poprawy funkcjonowania psychospołecznego. 

 przerost piersi u mężczyzny leczenie

Kiedy najczęściej dochodzi do rozwoju ginekomastii?

Zidentyfikowano trzy przedziały wiekowe dotyczące rozwoju ginekomastii, z których wszystkie odpowiadają okresom fizjologicznych zmian hormonalnych u mężczyzn. Pierwszy szczyt przypada na okres noworodkowy, kiedy szacuje się, że u 60–90% mężczyzn rozwija się ginekomastia przejściowa związana z nadmiarem estrogenu przekazywanym przez łożysko matki. Ginekomastia u noworodków zwykle ustępuje w wieku 1 roku życia. Następny przedział wiekowy występuje w okresie dojrzewania u chłopców (w wieku 10–17 lat). U niektórych mężczyzn nie dochodzi do cofania się przerostu tkanki (np. po okresie dorastania) i zostają one powiększone przez resztę życia. Ostatni przedział zawiera się między 50 a 80 rokiem życia, przy czym najczęstszymi przyczynami ginekomastii w tej grupie wiekowej są hipogonadyzm i przewlekłe zażywanie niektórych leków. 

Diagnostyka powiększonych sutków u mężczyzn

Wstępna ocena przeprowadzona przez chirurga plastycznego powinna obejmować dokładny wywiad, który uwzględnia pytania o: moment powiększenia się piersi u mężczyzny, aktualnie przyjmowane leki, obecność przewlekłych schorzeń, obecność raka piersi w rodzinie, a także czy zauważono obecność wydzieliny z brodawki sutkowej. 

Ponadto konieczne jest wykluczenie nowotworu złośliwego sutka, który może występować również u mężczyzn (choć znacznie rzadziej niż u kobiet). Lekarz podczas wizyty może wykonać badanie USG piersi. W razie podejrzeń co do obecności guzka złośliwego, lekarz może zadecydować o poszerzeniu diagnostyki o biopsję (pobranie materiału do badania histopatologicznego). 

W przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych konieczne jest wykonanie badań krwi z określeniem poziomu męskich hormonów płciowych, a także USG jąder celem diagnostyki w kierunku hipogonadyzmu lub nabytych schorzeń jąder. 

Klasyfikacja ginekomastii

W literaturze opisano kilka systemów klasyfikacji charakteryzujących przerost piersi (sutka) u mężczyzn. Jeden z nich, system klasyfikacji Simona został opisany w 1973 roku i skupia się na jakościowej ocenie nadmiaru skóry i objętości piersi:

I: małe powiększenie piersi, brak nadmiaru skóry,
IIa: Średnie powiększenie piersi, brak nadmiaru skóry,
IIb: Umiarkowane powiększenie piersi, obecny nadmiar skóry,
III: Znaczne powiększenie piersi z obecnością nadmiaru skóry. 

Operacja ginekomastii

Opisano wiele metod chirurgicznego leczenia ginekomastii, które można podzielić na następujące grupy:

  1. techniki minimalnie inwazyjne, w tym liposukcja, mastektomia wspomagana próżniowo (VAM) i mastektomia endoskopowa (ESCM);
  2. mastektomia oszczędzająca skórę (SSPM), wykorzystująca pojedyncze małe nacięcie bez resekcji skóry;
  3. mastektomia z resekcją skóry (MSR);
  4. amputacja piersi/prosta mastektomia z wolnym przeszczepem brodawki sutkowej;
  5. dowolna kombinacja wcześniej wymienionych metod leczenia.

Na podstawie dokładnej oceny piersi podczas konsultacji lekarskiej, chirurg plastyczny dobiera najbardziej odpowiednią metodę zabiegu. 

ginekomastia operacja kraków

Jakie znieczulenie stosuje się podczas zabiegu?

Operacja korekcji piersi wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego - pacjent pozostaje uśpiony na czas zabiegu. 

Jak długo trzeba zostać w szpitalu?

Większość pacjentów opuszcza szpital 1 dzień po operacji

Ginekomastia operacja - cena

Orientacyjny koszt zabiegu korekcji zbyt dużych piersi u mężczyzn wynosi 8000 - 15000 zł. 

Rekonwalescencja po chirurgicznej korekcji ginekomastii

Długość okresu rekonwalescencji zależy od zastosowanej metody operacyjnej. W większości przypadków nie wolno wykonywać forsownych aktywności z udziałem kończyn górnych przez 2-3 tygodnie. Łagodny dyskomfort w okolicy operowanej utrzymują się do około 4 tygodni po zabiegu. Z tego względu lekarz może zalecić noszenie specjalnej kamizelki, która zapobiega narastaniu obrzęku, zapewnia wsparcie gojącym się tkankom i ułatwia retrakcję skóry. Kamizelka powinna być noszona jak najczęściej przez pierwsze 4 tygodnie po operacji, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. 

Kiedy można wrócić do pracy po operacji?

Większość pacjentów potrzebuje kilku dni wolnego przed powrotem do pracy siedzącej przy komputerze. Jeżeli pacjent wykonuje pracę fizyczną z udziałem kończyn górnych, powrót do aktywności zawodowej może nastąpić dopiero po pełnym wygojeniu ran i przywróceniu wymaganej siły mięśni ramion i klatki piersiowej. Najczęściej jest to 2-3 miesiąc po operacji, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. 

Kiedy można wrócić na siłownię po zabiegu korekcji ginekomastii?

Większość pacjentów może kontynuować ćwiczenia siłowe kończyn dolnych po minimum 2 tygodniach po operacji. W tym okresie nie wolno jednak jeszcze obciążać mięśni klatki piersiowej i kończyn górnych. Treningi górnych partii ciała mogą być kontynuowane po minimum 4 tygodniach od zabiegu. 

Należy pamiętać, że powyższe informacje dotyczące rekonwalescencji po operacji ginekomastii są zaleceniami ogólnymi i mogą nie być właściwe dla każdego pacjenta. Zalecenia co do okresu rekonwalescencji po zabiegu są zawsze omawiane indywidualnie z pacjentem w trakcie konsultacji lekarskiej. 

Cele zabiegu ginekomastii

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem powrotu do zdrowia po operacji ginekomastii jest aspekt psychiczny. Pomocnym ćwiczeniem służącym regeneracji psychicznej jest przyjmowanie prawidłowej wyprostowanej postawy. Dzięki lekkim odchyleniu barków do tyłu i utrzymaniu otwartej klatki piersiowej, pewność siebie wynikająca z usunięcia krępującego problemu będzie łatwiejsza do utrwalenia. 

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)  45 - 90 min 
Badania wymagane do zabiegu zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie Ogólne
Pobyt w Szpitalu Do 24 godzin
Okres znacznej dysfunkcji 1-3 dni
Okres ograniczonej dysfunkcji do ok 2-3 tyg. - w zależności od wybranej metody operacyjnej
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta 8-14 dni
Zmiana opatrunków 1x dziennie
Przeciwwskazania do zabiegu Zaburzenia krzepnięcia
Uogólniona infekcja
Zaawansowana niewydolność serca

Umów wizytę u lekarza operującego ginekomastię w naszym szpitalu

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Grzegorz Mocny -spec. chirurg plastyczny


dr n.med. Grzegorz Mocny - chirurg plastyczny, Kraków

dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny


dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny, Kraków

 

-

Źródła:

  • Holzmer, S. W., Lewis, P. G., Landau, M. J., & Hill, M. E. (2020). Surgical Management of Gynecomastia: A Comprehensive Review of the Literature. Plastic and Reconstructive Surgery Global Open, 8(10). 

 

 

Cena usługi: 8000 - 15 000

Cena: 8000 - 15 000 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka