ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Żywieniowe wsparcie leczenia migreny

Szacuje się, że około 11% dorosłych na świecie cierpi na migrenę. Niestety jej patofizjologia nie jest do końca poznana, ale wśród czynników wywołujących napady migreny wskazuje się często czynniki żywieniowe i styl życia.
 
Migrena to przewlekłe neurologiczne zaburzenie, któremu towarzyszą ataki często jednostronnych bólów głowy. Dodatkowo mogą pojawiać się objawy ze strony układu autonomicznego, takie jak: wrażliwość na światło i dźwięki. Co więcej, pacjenci często uskarżają się np. na występujące mdłości, wymioty, zaburzenia perystaltyki jelit, wrażliwość na zapachy oraz osłabienie mięśniowe.
 
Wśród czynników wyzwalających napad migrenowy, pacjenci często wymieniają: pogodę, alkohol, stres, silny zapach, ekspozycję na światło i dźwięki, a także żywność. Jak wynika z doniesień Leira i Rodríguez, do produktów najczęściej wymienianych jako powodujące napad migrenowy, zalicza się m.in.:
-owoce cytrusowe, herbatę, kawę, wieprzowinę, czekoladę, mleko, orzechy, colę, alkohol, dodatki do żywności (azotan sodu, glutaminian sodu, aspartam).
 
Czy istnieje skuteczne wsparcie żywieniowe we wsparciu leczenia migreny?
Jak wynika z wielu badań złotym standardem postępowania jest:
-redukcja masy ciała,
-regularne spożycie posiłków,
-wdrożenie spersonalizowanej diety śródziemnomorskiej przeciwzapalnej,
-spersonalizowana aktywność fizyczna, trening mindfulness i techniki oddechowe.
 
Dodatkowo po wykonaniu badań biochemicznych, koniecznym może być wdrożenie suplementacji magnezu, kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA+DHA), ryboflawiny, koenzymu Q10 czy probiotykoterapii.
 
Jak wynika z najnowszego przeglądu Moskatel i Zhang (2022) – nadal nie ma dowodów naukowych na skuteczność działania diety ketogennej, diety o niskim indeksie glikemicznym, diety DASH, bezglutenowej czy eliminacyjnej jako metody wsparcia leczenia migreny.
 

Skorzystaj z konsultacji u naszego dietetyka klinicznego mgr Dominiki Grońskiej: KLIKNIJ TUTAJ

 
Opracowanie: Dominika Grońska - dietetyk kliniczny

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka