ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Krwotok z nosa - przyczyny, pierwsza pomoc, leczenie


U większości pacjentów krwawienie z nosa jest niewielkie i spowodowane najczęściej mocnym wysuszeniem lub urazem błony śluzowej jamy nosowej. Można je spróbować zatamować samemu. Jeżeli krwotoki z nosa powtarzają się często (np. kilka razy w miesiącu), występują samoistnie lub intensywne i trudne w samodzielnym opanowaniu, należy zgłosić się do lekarza laryngologa. Specjalista laryngologii oceni wewnętrzną ścianę jamy nosowej, ustali źródło krwawienia i w razie potrzeby przeprowadzi procedury mające za zadanie opanowanie krwotoku, np. koagulację naczyń krwionośnych nosa

W przypadku nawracających krwawień z nosa niezwiązanych z bezpośrednim urazem podstawą diagnostyki jest wykluczenie przyczyn ogólnoustrojowych. Przedłużające się, obfite krwawienie z nosa mogą wynikać m.in. z nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, obniżonej krzepliwości krwi lub mogą stanowić objaw innych poważnych chorób, np. nowotworów jamy nosowej. 

Umów wizytę u lekarza laryngologa diagnozującego i leczącego krwawienia z nosa

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Krwawienia z nosa - przyczyny

Jama nosowa człowieka jest bogato unaczyniona, co jest związane m.in. z funkcją ocieplania wdychanego powietrza. Przepływająca przez gęstą sieć naczyń krwionośnych krew na bieżąco oddaje ciepło przemieszczającemu się przez drogi oddechowe powietrzu. W obrębie jamy nosowej wyróżnia się sploty naczyniowe: położony bardziej z przodu splot Kiesselbacha oraz usytuowany bardziej z tyłu splot Woodruffa. Najczęściej dochodzi do krwawień pochodzących ze splotu Kiesselbacha, co wynika z podwyższonej tendencji do mikrourazów i wysychania błony śluzowej w tym miejscu.  

Miejscowe krwawienie z nosa może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak:

  • przewlekłe wysuszenie błony śluzowej powodujące mikropęknięcia błony śluzowej i zwiększenie ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych, 
  • mikrourazy spowodowane dłubaniem w nosie, 
  • obecność ciała obcego w nosie, 
  • zewnętrzne urazy nosa lub kości twarzoczaszki (po uderzeniu w twarz / nos), 
  • uszkodzenie przegrody nosa, ubytki w przegrodzie nosa, 
  • zapalenie błony śluzowej nosa w przebiegu kataru, zapalenia zatok, 
  • zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa np. w wyniku przewlekłego stosowania kropel na katar, 
  • polipy lub guzy w nosie, nosogardle lub zatokach.

W wielu przypadkach przyczyna krwotoków z nosa tkwi w bardziej ogólnych schorzeniach:

  • nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń - osłabienie ścian naczyń objętych miażdżycą oraz zwiększone parcie krwi na ściany drobnych tętnic predysponują do ich częstszych uszkodzeń i wystąpienia krwawienia, 
  • wrodzone skazy krwotoczne: małopłytkowość, hemofilia - nawet niewielkie uszkodzenia błony śluzowej mogą prowadzić do przedłużonego krwawienia z nosa z powodu ograniczonej zdolności krzepnięcia krwi, 
  • zażywanie niektórych leków rozrzedzających krew, leków przeciwzakrzepowych, heparyny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, 
  • niektóre choroby zakaźne, 
  • niewydolność wątroby,
  • ogólne wyniszczenie organizmu np. w przebiegu choroby nowotworowej, podczas chemioterapii. 

Krwotok z nosa - pierwsza pomoc

Jeśli dojdzie do krwawienia z nosa, zaleca się przyjęcie pozycji siedzącej. Należy lekko pochylić się do przodu i ucisnąć boczne części nosa, nie zwalniając ucisku przez 10 minut. Na grzbiet nosa oraz kark można położyć zimny kompres celem obkurczenia naczyń krwionośnych. W większości przypadków można w ten sposób zatrzymać krwawienie. Unikaj połykania krwi, ponieważ może to wywołać nieprzyjemne uczucie w żołądku, nudności, a nawet wymioty. Te powiązane powikłania niepotrzebnie zwiększają dezorientację i stres osoby doświadczającej krwotoku z nosa.  

Jeżeli krwawienie z nosa nie ustąpi po 20-30 minutach i jest bardzo nasilone, wskazana jest pilna wizyta u lekarza laryngologa. 

Krwotok z nosa - jak wygląda wizyta u lekarza laryngologa

Na początku wizyty lekarz laryngolog zada pytania dotyczące:

  • częstotliwości krwawień, ich nasilenia i okoliczności, w jakich się pojawiły,
  • przebytych urazów nosa lub twarzoczaszki w przeszłości,
  • ogólnego stanu zdrowia, obecności chorób układu krążenia, stwierdzonych zaburzeń krzepnięcia krwi,
  • zażywanych leków.

Następnie laryngolog przeprowadza badanie jamy nosowej celem wykrycia źródła krwawienia. W razie konieczności wizualnej oceny tylnej części nosogardła lekarz może użyć specjalnego giętkiego przyrządu - fiberoskopu, który pozwoli zbadać trudniej dostępne okolice anatomiczne. Specjalista ocenia błonę śluzową nosa, stan przegrody nosowej pod kątem jej orientacji i ewentualnych ubytków, a także może stwierdzić obecność zmian zapalnych lub guzów w przyległych obszarach. 

Jakie badania wykonać w przypadku powtarzających się krwawień z błony śluzowej nosa?

W zależności od wyników badania laryngologicznego oraz wstępnych podejrzeń lekarza może być konieczne wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak: morfologia, parametry krzepnięcia krwi, holter ciśnieniowy, lipidogram. W przypadku wykrycia nietypowych zmian naciekających ścianę jamy nosowej czy obecności guzów lekarz może uzupełnić diagnostykę o rezonans magnetyczny lub skonsultować stan pacjenta z lekarzem chirurgiem ogólnym albo patomorfologiem. 

Zabiegi hamujące krwawienie z nosa przeprowadzane przez lekarza laryngologa

Koagulacja naczyń krwionośnych nosa

Koagulacja naczyń krwionośnych nosa to procedura, która opiera się na wykorzystaniu prądu wysokiej częstotliwości. Dzięki podwyższonej temperaturze wywołanej przez ten prąd dochodzi do uszkodzenia termicznego komórek, co doprowadza do obkurczenia i zamknięcia ściany naczynia krwionośnego. Zabieg koagulacji naczyń przeprowadza się z użyciem specjalnego urządzenia wyposażonego w miniaturowe elektrody umieszczane w jamie nosowej pacjenta.

Tamponada nosa

Procedura ta polega na umieszczeniu w nosie gazowego setonu lub tamponu nosowego w celu zatrzymania krwawienia. Jeśli tamponada jest prawidłowo umieszczona i skuteczna, a pacjent jest w dobrym stanie ogólnym, może on udać się do domu. Opatrunek usuwany jest z nosa zwykle po 48 godzinach.

Diagnostyka i leczenie krwotoków z nosa - laryngolog w Krakowie

Pamiętaj, że krwotok z nosa może mieć różne przyczyny, a leczenie zależy od diagnozy. Jeśli doświadczasz powtarzających się krwotoków z nosa lub krwotok jest obfity i trwa długo, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem laryngologiem. Niektóre przypadki krwotoku z nosa mogą wymagać pilnej interwencji medycznej.

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka